Fortyfikacje Festung Breslau

Wydawnictwo: Archiwum - System
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

„Fortyfikacje Festung Breslau” dotąd kojarzyła się głównie z legendą krwawego oblężenia z końca II wojny światowej. W potocznym rozumieniu pojęcie to jest bardziej związane z dramatem mieszkańców, niż z fizycznie obecnymi do dziś architektonicznymi śladami fortecznej przeszłości miasta. W tym opracowaniu nastąpi swego rodzaju odwrócenie ról. Głównymi bohaterami staną się budowle, systemy, obiekty będące dotąd niemymi i pozostającymi na marginesie zbiorowej świadomości świadkami często dramatycznych dziejów miasta.

źródło opisu: http://archiwum-system.pl/2016/03/24/129/

źródło okładki: http://archiwum-system.pl/wp-content/uploads/2016/...»

Marcin Kowalczyk | 2017-01-20
Na półkach: Przeczytane, Militaria
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Dobra ale bardzo trudna w odbiorze książka. Autor jest wybitnym specjalistą w tej dziedzinie i tak samo potraktował czytelników. Nie ma dla nich taryfy ulgowej. Nawet redagując słowniczek na końcu poszedł na całość. Przytoczę jedną z definicji:
"Luneta- dzieło fortyfikacyjne złożone z dwóch czół i dwóch barków, przypominające w formie bastion, wysunięty jednak w przedpole, zrealizowany z otwartą szyją."
Nie cytuję podręcznika anatomii.
Ze względu na nagromadzenie pojęć czyta się średnio. Osoba nieobeznana z tematem może sobie śmiało lekturę odpuścić. Również osoby nie znające topografi miasta mogą mieć kłopoty. Autor nie pokusił się w książce o mapy, plany miasta itp. Szkoda.
W publikacji mamy natomiast zdjęcia obiektów. Niestety ich jakość jest dyskusyjna. Niektóre fotografie są za ciemne i niewiele na nich widać.
Autor starał się podzielić obszerny materiał. Jego kluczem były ramy czasowe związane z posiadaniem miasta przez kolejne nacje. Jest to bardzo dobry klucz.
Niektóre...

książek: 20322