Diamenty i perły

Wydawnictwo: Książnica
Um Diamanten und Perlen

Także Daisy zwlekała z udaniem się na spoczynek. Jej miłość do Wernera stawała się z każdym dniem coraz głębsza i silniejsza. Daisy targało uczucie niecierpliwej tęsknoty. Nie wątpiła wprawdzie w jego miłość - zbyt często oczy Wernera zdradzały stan jego uczuć. W oczach tych było tyle skrywanej tęsknoty, że najchętniej rzuciłaby się od razu w jego ramiona. Ale... bardziej nie mogła mu już wyjść naprzeciw, nie uchybiając przy tym godności kobiety. Dlaczego nie kładł kresu tej męce? Dlaczego nie wyznał, że ją kocha i pragnie? Tylko dlatego, że jest córką bogatego człowieka, on sam zaś biednym i zależnym finansowo? Czy naprawdę wierzył, że są to przeszkody nie do przezwyciężenia? Jakże mało znał jej ojca, który niczego nie pragnął, jak tylko szczęścia swego dziecka.

Zupełnie nie rozumiem negatywnych opinii o książkach Pani C-M. Ktoś wstawił w wikipedii, że są pisane schematycznie itd. itp. i ta opinia ciągnie się za nimi jak zmiętolony papier toaletowy. Szczerze mówiąc są one lepsze w odbiorze niż dzisiejsze harleqiny. Wnosiły więcej radości w życie kobietek je czytających, niż poważne dysputy jajogłowych o moralności i pobożności. Akurat na tym wydaniu Pani Kalicińska napisała, że była to ulubiona lektura panien służących i kucharek, no i starszych mieszczanek. Wiem co je tak zachwycało w tych książkach: nadzieja na lepsze jutro. Nadzieja, że dla dobrych ludzi los się może pozytywnie odmienić, że każdy zły człowiek poniesie swoją karę, a dobry zostanie wynagrodzony. No cóż czasy wtedy były ciężkie. Państwo bogactwo się bawiło, a biedni nie mieli co do garnka włożyć.
Poza tym książki C-M napisane prostym językiem, dla każdego. Nie ma w nich nachalności, przesady i rozdmuchanej seksualności co niestety zauważyć można w romansach historycznych...

Elżbieta | 2015-11-20
Przeczytana: wrzesień 2015

Jest to moje drugie spotkanie z twórczością p. Jadwigi Courths-Mahler, niestety tak samo kiepskie jak pierwsze.
Poprzednio sądziłam, że po prostu przypadkowo trafiłam na mdły, cukierkowy wycinek z bogatego dorobku tej pisarki, teraz podejrzewam, że to nie był żaden przypadek, lecz standardowy poziom jej prac.
Z tego, co widzę, to schemat opowieści, niezależnie od tytułu jest praktycznie taki sam: Kopciuszek + bogaty i koniecznie przystojny książę z bajki, szczypta miałkich przeciwności losu, które bohaterowie szybko pokonują, a potem następuje zakończenie w stylu: "i żyli długo i szczęśliwie". Jedynym urozmaiceniem jest ewentualna zamiana ról damsko- męskich, kiedy to mamy do czynienia z księżniczką z bajki, a w charakterze Kopciuszka występuje ubogi, lecz uczciwy młodzieniec, koniecznie z niezłomnym charakterem, tak jak to ma miejsce w "Diamentach i perłach".
Wszystkie postacie są jakby wycięte przy użyciu jednego szablonu i ani o krok nie targają nimi żadne głębsze dylematy....

Sylwia | 2015-06-25
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Żeby ocenić książkę najpierw trzeba ją całą przeczytać, ale mi po około 30 stronach zaczął parować mózg od totalnej głupoty, jaka jest w tej powieści. Autorka, uznając czytelników za idiotów, tłumaczy każdy krok każdego dokładnie bohatera, wciskając na siłę tysiąc niepotrzebnych wątków. Szczerze powiedziawszy nawet nie ma sensu oceniać jej jako przewidywalnej, bo autorka zapewnia nam atrakcję, w której nie musimy nawet używać procenta mózgu i przewidywać czegokolwiek.

Rege | 2014-12-29

Lekkie romansidło na drogę do pracy.

Charlie | 2017-03-03
Przeczytana: 03 marca 2017