W służbie mojej Małej Ojczyźnie Tarnopolem zwanej

Cykl: Biblioteka Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego (tom 40)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
historia
Piotrek

Czesław E. Blicharski (ur. 5 lipca 1918 r.) wspólnie z żoną Kazimierą i córką Bożeną założył i prowadzi od kilkudziesięciu lat unikatowe w skali światowej Archiwum Tarnopolskie, które obejmuje obszerny zbiór dokumentów, fotografii, wspomnień, relacji, publikacji oraz wszelkich innych materiałów dotyczących miasta Tarnopola i Ziemi Tarnopolskiej w ciągu ostatnich wieków. Kolekcja powstaje od czasu jego przejścia na emeryturę w 1976 roku i składa się z materiałów nadsyłanych przez rozproszonych w kraju i za granicą Tarnopolan. Mozolne dokumentowanie śladów obecności polskiej na Ziemi Tarnopolskiej w XIX i XX w. zaowocowało imponującym zbiorem, który przez lata będzie służyć historykom oraz osobom poszukującym własnych, kresowych korzeni. Prezentowana książka odsłania kulisy powstawania archiwum i prowadzonych prac badawczych. W dużej mierze stanowi wybór z osobistych notatek Autora i korespondencji z lat 1976-1998, prowadzonej z kilkusetosobową rzeszą Tarnopolan z kraju i zagranicy.

źródło opisu: Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, 2013

źródło okładki: zdjęcie autorskie