czasopisma
Maciek

Obyś żył w ciekawych czasach – mówi chińskie przysłowie. Okładki naszego magazynu z roku 2016 pokazują, że czasy mamy arcyciekawe. I właśnie dlatego w minionym roku sporo uwagi poświęciliśmy bieżącym problemom spółczesnego świata. Wasz odzew i liczne dyskusje w kontekście materiałów o islamie i nowym obliczu Europy, do której przybywają setki tysięcy uchodźców, przekonały nas, że był to słuszny kierunek. Oczywiście nie porzuciliśmy również tematu eksploracji. Z Krzysztofem Starnawskim odkrywaliśmy najgłębszą podwodną jaskinię na Ziemi. Z człowiekiem roku NG Andrzejem Bargielem zjeżdżaliśmy na nartach z ośmiotysięczników. Wraz z zespołem paleontologów pod kierunkiem prof. Jerzego Dzika i dr. hab. Tomasza Suleja odsłanialiśmy skamieliny latającego gada sprzed 230 mln lat. To był dobry, pod wieloma względami przełomowy rok. A przed nami? Myślę, że nie mniej fascynujący! Zaczynamy od próby zdefiniowania „gender”. Zastanawiamy się, co to znaczy być kobietą i mężczyzną we współczesnym świecie. Sprawdzamy też, jak działa efekt placebo i czy wiara faktycznie czyni cuda. Ja wierzę, że w każdym numerze NG będzie bardzo ciekawie. Miłej lektury!

Martyna Wojciechowska

W numerze:

28  Duch ponad materią

To, w co wierzysz, twoje myśli i przekonania, potrafią bezpośrednio przekładać się na stan twojego ciała.

Tekst: Erik Vance, zdjęcia: Erika Larsen

52  Przybysz z innej planety

Czteroletnia „rodzinna” podróż Tony’ego Halika przez obie Ameryki przyniosła mu rozgłos. Dziś takich wypraw już nie ma.

Tekst: Mirosław Wlekły, zdjęcia: Tony Halik

64 Gender

Termin „gender” w naszym kraju budzi emocje. W centrum sporu znajduje się pytanie, czy problemy z tożsamością płciową to kwestia natury, czy kultury. Jak widzi to nauka?

Tekst: Robin Marantz Henig, zdjęcia: Lynn Johnson

92  Śmierć ojca

Panujący przez 70 lat król Tajlandii był dla Tajlandczyków „odwieczny”. Śmierć władcy o boskim statusie rodzi jednak problemy, z którymi kraj musi się zmierzyć.

Tekst: Magdalena Chodownik

102  Batalia o wirungę

Ochrona dzikiej przyrody w chaosie afrykańskiego jądra ciemności jest zadaniem dla straceńców.

Tekst: Robert Draper, zdjęcia: Brent Stirton

źródło opisu: www.national-geographic.pl