Pan Wołodyjowski

Cykl: Trylogia Sienkiewicza (tom 3)
Wydawnictwo: Psychoskok
1 408
marcin100

Inne wydania

Pan Wołodyjowski – trzecia z powieści tworzących Trylogię Henryka Sienkiewicza (pozostałe części to Ogniem i mieczem i Potop). Powieść była pierwotnie wydana w odcinkach w latach 1887–1888 w warszawskim dzienniku „Słowo” i, z minimalnym opóźnieniem w stosunku do „Słowa”, także w dzienniku krakowskim „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Wydanie książkowe miało miejsce w latach 1887–1888. Część...

Powieść była pierwotnie wydana w odcinkach w latach 1887–1888 w warszawskim dzienniku „Słowo” i, z minimalnym opóźnieniem w stosunku do „Słowa”, także w dzienniku krakowskim „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Wydanie książkowe miało miejsce w latach 1887–1888. Część rękopisu powieści przechowywana jest w Ossolineum we Wrocławiu.

Fabuła powieści przedstawia wydarzenia historyczne w latach 1668–1673. Był to okres wojen z Turcją. Ukazane zostały przez Sienkiewicza następujące wydarzenia historyczne:

• elekcja Michała Korybuta Wiśniowieckiego,
• obrona Kamieńca Podolskiego,
• zwycięska bitwa pod Chocimiem.

źródło opisu: http://www.ebooki123.pl/pan-wolodyjowski_p565

źródło okładki: http://www.ebooki123.pl/pan-wolodyjowski_p565

ardnaskela | 2016-12-04
Na półkach: Posiadam

Apoteoza polskości. Najbardziej nostalgiczna i najsmutniejsza część Trylogii. Świetnie napisana. Zawsze żal mi ludzi którzy twierdzą, że Trylogia jest nudna i jej nie rozumieją.

Kalissa | 2015-03-19
Na półkach: Powieść historyczna

Mam wrażenie, że powieść ta składa się z dwóch części:
1. przygód Basi Jeziorkowskiej z Michałem Wołodyjowskim i Azją:)
2. obrony Kamieńca.

Lubię w powieści obraz przyjaźni Wołodyjowskiego i Ketlinga. Bardzo poruszające jest ich zachowanie na końcu - ten spokój, brak wszelkiego patosu, wzajemne zrozumienie bez słów, a później decyzja i wzięcie łuczywa przez Ketlinga!

Tylko na końcu - aż sapnęłam z oburzenia. W tym pełnym wzruszenia wzywaniu Wołodyjowskiego przez księdza - dlaczego zapomniano o Ketlingu???

AloAlo | 2015-05-05
Na półkach: Lektury

Tak naprawdę to nie musiałam czytać całej trylogii, ale tak mi się spodobał "Potop", że to zrobiłam. Bardzo cenię sobie te powieści i jestem dumna, że Polacy mogą się chwalić taką literaturą. Skarb, który jest niedoceniany.

Anna | 2013-01-29
Na półkach: Dla uczuć
Przeczytana: 16 listopada 2012

Czasem w moim życiu przychodzi taki moment, gdy mam wrażenie, że staram się zawrócić kijem "czytelniczą" Wisłę. Kiedy inni zachwycają się nowościami wydawniczymi, ja zdaję się pędzić w całkiem odwrotnym kierunku. Nie czuję się z tym źle, jednakże zawsze szarpią mną silne emocje, niczym buntownikiem świadomie stającym na linii ognia. Tym razem postanowiłam zmierzyć się z finalną częścią jednej z najbardziej znienawidzonych książek, której pierwsze dwie części jeszcze do niedawna były filarem kanonu lektur szkolnych.
Od pewnego czasu zastanawiałam się czy powinnam sięgnąć po ostatnią część trylogii Sienkiewicza. Decyzja nie była łatwa. Każdą poprzednią część czytałam na innym etapie życia i zawsze z przymusu. Jednocześnie te utwory stały się swoistym barometrem mojego „dojrzewania czytelniczego". Byłam bardzo ciekawa, jak na tym tle wypadnie „Pan Wołodyjowski" i czy nie będę żałować tego, iż nie zakończyłam swojej przygody z Sienkiewiczem na „Potopie". Po ostatecznym postanowieniu,...

Degamisz | 2014-07-02
Na półkach: Posiadam

Jak dla mnie rewelacja, zaraz po "Ogniem i mieczem". Chłonąłem jak gąbka każdą stronę, każde słowo. Podoba mi się niesamowicie klimat powieści, imponuje mi bogactwo faktów, niezwykle interesująca fabuła i genialnie zarysowane postaci. A jako wisienka na torcie pan Zagłoba :)

Witold Lisek | 2011-04-25

zaczarowana56 | 2013-12-21

Moja ulubiona część trylogii:) Postać "Hajduczka" jest fenomenalna. Powieść o zabarwieniu historycznym lecz bardzo szybko się ją czyta. Polecam:)

Northman | 2014-05-12
Przeczytana: 02 listopada 1998

"Pan Wołodyjowski" to kolejna opowieść Sienkiewicza rodem z XVII wieku o coraz bardziej ginących wraz z upływem lat odwadze, waleczności i bohaterstwie. Jednakże niniejsza powieść jak żadna z poprzednich części "Trylogii" gloryfikuje honor, a główni bohaterowie wznoszą się na niespotykane w poprzednich tomach wyżyny heroizmu i gotowości do złożenia na ołtarzu Ojczyzny wszystkiego co najdroższe i najważniejsze. Trzeba przyznać, że Sienkiewicz jest mistrzem w pisaniu o powyższych tematach. Mistrzem o rzadko spotykanej biegłości. Książce dobrze to robi, jednak całość trochę psuje momentami niepotrzebna szczegółowa brutalność, z jaką autor pisze o pewnych wydarzeniach mających miejsce tuż przed oblężeniem Kamieńca Podolskiego. Te opisy naprawdę nie były według mnie konieczne, zwłaszcza jeśli chodzi o ich liczne detale. Można było się tutaj zadowolić bardziej zwięzłą relacją przedstawioną czytelnikowi.

Jak w ostatecznym rozrachunku wypada ostatnia część "Trylogii"? Bardzo...

Danway | 2011-11-19
Przeczytana: 2002 rok

Zakończenie Trylogii Sienkiewicza opowiada o przygodach jego głównego bohatera Michała Jerzego Wołodyjowskiego... Książka ta na długo zapada w pamięć, przez bardzo smutne, wręcz łzawe zakończenie oraz niesamowitą przemowę nad trumną "małego rycerza"... Warto przeczytać ją dla samego siebie....

Tulkas | 2014-11-10
Na półkach: Klasyka