Wyzwolenie, Noc Listopadowa

Wydawnictwo: Amercom

Wyzwolenie Akcja toczy się w Warszawie, głównie w łazienkach i Belwederze. Autor ożywił postaci mitologiczne przedstawione przez łazienkowskie rzeźby, czyniąc z nich osoby dramatu. W dziesięciu luźno ze sobą związanych scenach rozwija się przetworzona wizja historycznych zdarzeń. Akcja toczy się w planie historycznym, z udziałem autentycznych uczestników tamtych wypadków (Wysocki, Chłopicki, Lelewel, gen. Krasiński i in.) oraz na planie mitologicznym. Jest to metafizyczno-historiozoficzna interpretacja zdarzeń. Klęska i nadzieja splata się z mitem eleuzyjskim. U Wyspiańskiego to symbol przyszłego wyzwolenia. Noc Listopadowa To Konrad jest sprawcą inscenizowanego przez teatralny personel widowiska Polska współczesna w wawelskiej katedrze. Głos zabierają Prezes, Przodownik, Kaznodzieja, Prymas, Samotnik, rozmawiają Karmazyn z Hołyszem, Ojciec z Synem, Starzec i Córki. Między nimi zjawiają się Reżyser, Muza, Harfiarka, Wróżka, Geniusz. W akcie II Konrad z 22. Maskami stacza walkę na myśli. Ideą Konrada wbrew romantykom jest Polska taka jak inne państwa. Hestia, strażniczka rodziny, wręcza Konradowi pochodnię. W akcie III Konrad woła: Poezjo precz! Jesteś tyranem!. Otaczają go Erynie i węże. Dają mu miecz..

Marquee | 2015-03-23
Przeczytana: 23 marca 2015

Jeśli ktoś chce w pełni poznań twórczość Wyspiańskiego- Polecam!

krupka1 | 2016-03-02
Goliardus | 2014-01-16