Przewróciło się. Pierwsza i jedyna biografia Elektrycznych Gitar

Wydawnictwo: Bernardinum
Wkp

PRZEWRÓCIŁO SIĘ, CZYLI „ELEKTRYCZNE GITARY” POD LUPĄ Ponad 25 lat nieprzerwanego grania, przeszło półtora miliona sprzedanych płyt, 14 krążków w dyskografii. Piotr Łojek i Kuba Sienkiewicz wraz z pozostałymi muzykami przeszli długą drogę: od malutkiego studenckiego klubu, gdzie dla garstki znajomych zagrali pierwszy koncert, aż na scenę w Woodstock, pod którą w rytm ich przebojów bawiło się...

PRZEWRÓCIŁO SIĘ, CZYLI „ELEKTRYCZNE GITARY” POD LUPĄ

Ponad 25 lat nieprzerwanego grania, przeszło półtora miliona sprzedanych płyt, 14 krążków w dyskografii. Piotr Łojek i Kuba Sienkiewicz wraz z pozostałymi muzykami przeszli długą drogę: od malutkiego studenckiego klubu, gdzie dla garstki znajomych zagrali pierwszy koncert, aż na scenę w Woodstock, pod którą w rytm ich przebojów bawiło się 300 tys. fanów. Jak im się to udało?

Odpowiedzi na to pytanie poświęcona jest pierwsza biografia „Elektrycznych Gitar”. Pozwala ona spojrzeć na zespół w wielkim powiększeniu. Zaangażowanie muzyków przy jej powstawaniu odsłania zupełnie nowe fakty rzucające inne światło na działalność kapeli. Doskonale widać, jak prywatne życie artystów, ich ambicje, nadzieje oraz obawy powiązane są z kierunkami rozwoju zespołu i amplitudą jego popularności.

Perspektywę spojrzenia poszerza całe grono znakomitości z wielu dziedzin (m.in. prof. Antoni Dudek, prof. Izabella Bukraba-Rylska., Jurek Owsiak, Kazik, a także duchowni, psychologowie, trenerzy osobiści, specjaliści ds. uzależnień, dziennikarze), które z uwagą analizują mniej lub bardziej znane piosenki „Elektrycznych Gitar”. Zaskakuje bogactwo kontekstów oraz wieloznaczność tekstów, którymi przez ponad dwie dekady raczyli słuchaczy muzycy z Kubą Sienkiewiczem na czele.

Wieloletnia historia „Elektrycznych Gitar”, różne wcielenia zespołu oraz perypetie, z jakimi borykali się artyści sprawiają, że na ich biografię można spojrzeć także jak na przykład działania polskiego show-biznesu. Trudności oraz wyzwania, przed którymi stawali, układają się – niczym w kalejdoskopie – w zaskakującą opowieść.

Lektura książki zmusi z pewnością niejednego czytelnika do spojrzenia na „Elektryczne Gitary” w inny niż do tej pory sposób. Ci, którzy uważali ten zespół za grupkę wesołków, będą zaskoczeni, jak wiele powagi i refleksji zawiera twórczość kapeli. Ci, którzy wrzucają zespół do worka z nieskomplikowaną muzyką harcerską, zdziwią się, jak wiele ciekawych kompozycji mają do zaproponowania „Elektryczne Gitary”. Wreszcie ci, którym wydaje się, że wiedzą o twórczości zespołu wszystko, odkryją, z ilu rzeczy nie zdawali sobie sprawy.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Przewroc...(?)

źródło okładki: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Przewroc...»

Wkp | 2016-12-04

WSZYSCY MAMY ŹLE W GŁOWACH, ŻE ŻYJEMY

Tak brzmi refren chyba najsłynniejszej piosenki Elektrycznych Gitar, dość sporego hitu sprzed laty, który wciąż dobrze się słucha. Prosty, choć poetycki tekst, chwytliwa melodia. I monotonny Kuba Sienkiewicz przy mikrofonie. Znamy go i znamy ich, bo całe mnóstwo polskich kinowych hitów lat 90 ubiegłego stulecia (i tych nieco późniejszych także) rozbrzmiewała od ich przebojów. „Kiler”. „Chłopaki nie płaczą”. „Kariera Nikosia Dyzmy”. Znamy te teksty i te melodie. Ale czas poznać także losy ludzi, którzy stoją za nimi. Fascynujące losy opisane w pierwszej (i jedynej, jak krzyczy do nas czerwonymi literami hasło na okładce) biografii Elektrycznych Gitar. Gotowi?

Całość mojej recenzji na portalu Sztukater https://sztukater.pl/ksiazki/item/19562-przewrocilo-sie-pierwsza-i-jedyna-biografia-elektrycznych-gitar.html

barthaz14 | 2017-11-13
pahan | 2017-09-15