Poniedziałek, którego nie było

Poniedziałek, którego nie było

źródło opisu: własne

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

problem | 2017-11-23

Najlepsza książka Piotra Wojciechowskiego. Mimo, iż zapewne napisana z myślą o dzieciach (a w każdym razie wydana w serii literatury dla dzieci), to dorosłego czytelnika też zadziwia i zaskakuje. Mistrz opowiada w niej o śledztwie, prowadzonym od niechcenia przez Ika i Toffiego w sprawie kradzieży z kalendarza poniedziałku i zastąpienia go drugim wtorkiem (co jednak nie przeszkadza Wtorkowemu Dyżurnemu, ani Zwyczajnemu, ani Odwróconemu - którego wszyscy widzieli, potwierdzając jego alibi w czasie kradzieży i podmiany). Czysty surrealizm! Mnóstwo postaci tak genialnych, jak Glorenda, Słowik Maciej alias Maciej Słowik, Pływaczka-Zwyciężczyni, Chochlik Drukarski i jego żona Chochla Kucharska, krajowcy, kapitan drobnicowca-rękawiczkowca "OISIW", a nawet K.F.C. (czyli Koń Furgonu Cukiernika). No i do tego keczup, czyli skrzyżowanie kecza z szalupą.

mztm | 2017-05-08