Piranesi. The Complete Etchings

Taschen
2016-01-01
2016-01-01

Angielski, niemiecki, francuski.
Niesamowita wędrówka po XVIII wieku. Zwłaszcza weduty papieskiego Rzymu robią wrażenie. Na co miały wpływ podobno Vedute Canaletta z 1744 roku (tylko nie B.B., a jego krewnego - Giovanniego Antonio Canale).
The Rome that had suffocated the immense organic urban order of the ancient city under a formless mass.
Ruins ... remains ... remains ... ruins ...
Niesamowite wrażenie. Gruzowisko, ruiny, pozostałości starożytnych świątyń i budowli.
Colosseum.
Z czasów, gdy nie było fotografii.
Jedyne z czym mogę to porównać, to chyba obraz Londynu/Brytanii z VI wieku, z kroniki Gildasa Mędrca, której niestety nie czytałem.
Pokaźna księga.
Archeolog, architekt, rysownik i grawer.
Ten obraz XVIII-wiecznego, papieskiego Rzymu, przeplatanego ruinami starożytności robi niesamowite wrażenie. Wrażenie adekwatności. Wszak już w XVIII wieku papiestwo było w ruinie.
Pozostaje niedosyt. Te ryciny powinny mieć formę plakatu, co najmniej.
Jedno też nie ulega wątpliwości - wolę Piranesiego od Blake'a.

Angielski, niemiecki, francuski.
Ruins ... remains ... remains...

• 0_chcę przeczytać - papier
  • Albumy i atlasy