Hatszepsut. Kobieta, która została królem

Okładka książki Hatszepsut. Kobieta, która została królem
Kara Cooney Wydawnictwo: W.A.B. biografia, autobiografia, pamiętnik
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
The Woman Who Would Be King: Hatshepsut's Rise to Power in Ancient Egypt
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2016-11-23
Data 1. wyd. pol.:
2016-11-23
Data 1. wydania:
2015-10-13
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328027718
Tłumacz:
Jarosław Mikos
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
95 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1970
1146

Na półkach: ,

Nie jest to praca stricte naukowa, chociaż bogate przypisy i bibliografia wskazują na solidne opracowanie badawcze zagadnienia. Zresztą autorka jest specjalistką od starożytnego Egiptu (żeby nie użyć tego paskudnego słowa „egiptolożka”) z 20-letnim doświadczeniem, co przekłada się na wartości merytoryczne tekstu.

Fachowość autorki przekłada się na stonowaną formę wypowiedzi, dążenie do utrzymania maksymalnego obiektywizmu i powstrzymanie się od nadmiernych nadinterpretacji. Z dużą dozą pokory mówi ona o stosunkowo niewielkiej ilości źródeł historycznych, usprawiedliwiając niejako proponowane przez autorkę wyjaśnienia zachowania królowej i jej otoczenia. I co ważne: nie upiera się przy swojej wizji wydarzeń, w przypisach odwołując się do różnych opinii innych historyków i archeologów. Taki zabieg nadaje całości autentyzmu i prawdopodobieństwa, zachowując jednak cały czas pewien margines błędu.

Z drugiej strony autorka dała w tej książce wyraz swojej pasji do historii starożytnej, tworząc fascynującą opowieść, z bogatym tłem społecznym i obyczajowym antycznego Egiptu. To z kolei sprawia, że dzieje Hatszepsut czyta się jak dobrą powieść historyczną - z zakulisowymi intrygami, tajemniczymi rytuałami, ambicjami i kompleksami, walką o zdobycie i utrzymanie władzy. Świetne jest tu rozbudowane tło społeczne, ukazanie codziennego życia antycznych Egipcjan - trapionych chorobami i pasożytami, gdzie wysoka śmiertelność dzieci budziła ustawiczny niepokój w kwestiach przetrwania rodów (szczególnie odnosiło się to do władców imperium). Ciekawe jest również ukazanie podejścia Egipcjan do erotyki i seksualności, którymi przesiąknięta jest przecież egipska mitologia, a co zwykle skromnie pomija się w podręcznikach szkolnych.

Podsumowując: to dobrze napisana książka, nie tylko dla pasjonatów starożytności. Warto ją przeczytać choćby po to, żeby zweryfikować pewne utarte skojarzenia dotyczące starożytnego Egiptu (że ta cywilizacja to tylko piramidy i Kleopatra). A także żeby przekonać się, że naprawdę trudno jest całkowicie wymazać przeszłość - choćby nawet podjęło się bardzo kosztowne, czaso- i pracochłonne działania. Następca Hatszepsut starał się zatrzeć wszelkie ślady po Hatszepsut-królowej. Kazał rozbijać w drobny mak jej posągi, skuwać płaskorzeźby oraz kartusze z jej imieniem. A przecież oto ponad 3.000 lat później czytelnik dostaje na kartach powieści Hatszepsut jak żywą - i odkrywa na nowo czas i okoliczności, gdy dane jej było władać egipskim imperium...

Nie jest to praca stricte naukowa, chociaż bogate przypisy i bibliografia wskazują na solidne opracowanie badawcze zagadnienia. Zresztą autorka jest specjalistką od starożytnego Egiptu (żeby nie użyć tego paskudnego słowa „egiptolożka”) z 20-letnim doświadczeniem, co przekłada się na wartości merytoryczne tekstu.

Fachowość autorki przekłada się na stonowaną formę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    206
  • Przeczytane
    117
  • Posiadam
    66
  • Historia
    12
  • Teraz czytam
    10
  • 2020
    5
  • 2019
    5
  • Ulubione
    4
  • E-booki
    4
  • Biografie
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Hatszepsut. Kobieta, która została królem


Podobne książki

Przeczytaj także