PREZYDENT DOBRYCH INTENCJI. Polityka zagraniczna Baracka Obamy

prezydent USA, politologia
Jerzy

W niniejszej książce przedstawiłem w miarę możliwości całokształt polityki zagranicznej prezydenta Obamy w układzie globalnym i regio­nalnym. Aby sprostać szczególnym zainteresowaniom Czytelnika pol­skiego, jeden z rozdziałów poświęciłem stosunkom polsko-amerykańskim w okresie prezydentury Baracka Obamy. W publikacji opisałem przede wszystkim inicjatywy międzynarodowe jego administracji, zarówno suk­cesy, jak i porażki.

Kiedy kończyłem niniejszą książkę, Barack Obama stawał się „lame duck president", „prezydentem kulawą kaczką". Tym terminem Ameryka­nie określają prezydenta, który kończy swoją kadencję i nie może ubiegać się o następną. Prezydenci „kulawe kaczki" zachowują się bardzo różnie. Jedni postępują ostrożnie, by zapracować na godne miejsce w historii kra­ju. Inni wprost przeciwnie - nie mając przed sobą następnych wyborów, zyskują na odwadze i podejmują decyzje nawet niepopularne, ale potrzeb­ne, i w ten sposób utrwalają o sobie pozytywną opinię. Ciekawe, który wa­riant zachowania wybierze Barack Obama, zwłaszcza że czekają go różne kryzysy wewnętrzne i zewnętrzne o charakterze politycznym, gospodar­czym i humanitarnym.
Longin Pastusiak

źródło opisu: http://www.oficyna-adam.com.pl/index.php?s=karta&id=1505