statki polskie, żegluga, `
historia

Tom trzeci czterotomowej historii polskiej floty handlowej w latach 1918-1945, przygotowanej przez Jerzego Micińskiego, wieloletniego redaktora naczelnego "Morza", której współautorami i kontynuatorami są Bohdan Huras i Marek Twardowski. Jest to jak dotąd najobszerniejsza popularnonaukowa publikacja o polskich statkach handlowych do końca drugiej wojny światowej, ilustrowana licznymi fotografiami, często archiwalnymi, opatrzona indeksami nazwisk i nazw statków.
Tom otwiera historia "pasażerów", które w latach trzydziestych zapoczątkowały i szeroko rozwinęły pasażerską żeglugę liniową oraz wycieczkową na wielu morskich szlakach; najjaśniej błyszczą wśród nich nasze transatlantyki - "Batory", "Piłsudski", "Sobieski" i "Chrobry". Dalsze rozdziały poświęcone są tym statkom, które podniosły polską banderę już w czasie wojny, m.in. pięciu polskim "empajerom" oraz statkom dzierżawionym od USA na warunkach lend-lease, a także takim, które pływały pod angielską banderą, choć były polską własnością.

źródło opisu: http://maszoperia.org

źródło okładki: http://maszoperia.org