Historia systemu sterowania społecznego Kościoła katolickiego

Wydawnictwo: Józef Kossecki
Wojciech

Z przedmowy: Kościół katolicki i jego system sterowania społecznego bardzo często postrzegany jest u nas przez pryzmat tzw. mroków średniowiecza. Przez wiele lat propaganda i urzędowa nauka historii w PRL starała się utrwalić w świadomości naszego narodu stereotyp mroków średniowiecza. Ten stereotyp nadal funkcjonuje w społeczeństwie. Feudalizm charakteryzuje się przy tym jako ustrój, w...

Z przedmowy:

Kościół katolicki i jego system sterowania społecznego bardzo często postrzegany jest u nas przez pryzmat tzw. mroków średniowiecza. Przez wiele lat propaganda i urzędowa nauka historii w PRL starała się utrwalić w świadomości naszego narodu stereotyp mroków średniowiecza. Ten stereotyp nadal funkcjonuje w społeczeństwie. Feudalizm charakteryzuje się przy tym jako ustrój, w którym szlachta i duchowieństwo uciskały bezlitośnie chłopów - nic im w zamian nie dając, odsuwały od wszelkiego wpływu na życie publiczne mieszczaństwo, posługując się aparatem kościelnym i religią jako swoistym opium dla ludu (według znanego sformułowania K. Marksa). Nad tymi mrokami średniowiecza unosił się upiór inkwizycji jako symbol klerykalizmu i zacofania.

------
SPIS TREŚCI
•Przedmowa
•Wstęp
1.Pojęcie systemu sterowania społecznego
2.Ogólna analiza systemu sterowania społecznego Kościoła katolickiego
3.System sterowania społecznego Kościoła katolickiego od założenia do edyktu mediolańskiego
4.System sterowania społecznego Kościoła katolickiego od edyktu mediolańskiego do powstania Państwa Kościelnego
5.Chrześcijański system sterowania społecznego w średniowieczu
6.System sterowania społecznego Kościoła katolickiego od Soboru Trydenckiego do Wielkiej Rewolucji Francuskiej
7.Zmiany kościelnego systemu sterowania społecznego w okresie od Wielkiej Rewolucji Francuskiej do końca pontyfikatu Piusa IX
8.Przełomowe zmiany kościelnego systemu sterowania społecznego od pontyfikatu Leona XIII do zwołania Soboru Watykańskiego II
9.Dalszy ciąg zmian w systemie sterowania społecznego Kościoła od Soboru Watykańskiego II
10.Kościelny system sterowania społecznego w Polsce Niepodległej, PRL i III RP

Dodatkowa informacja:
Książka w formie ebooka udostępniona przez autora za darmo, dostępna w serwisie socjocybernetyka.pl

źródło opisu: Przedmowa w książce

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl