Pewnej zimowej nocy

One night in winter
Związek Radziecki, Stalin
historyczna
joly_fh

Najnowsza książka autora bestsellerów Stalin. Dwór czerwonego cara, Jerozolima i powieści Saszeńka. Niektórzy bohaterowie tej książki pojawili się już na kartach Saszeńki. Pewnej zimowej nocy pod koniec wojny w Moskwie spotyka się przypadkiem dwoje młodych ludzi i zakochuje się w sobie. Tymczasem w dalekich Prusach Wschodnich dwie osoby ze stalinowskiej elity władzy nawiązują płomienny...

Pewnej zimowej nocy pod koniec wojny w Moskwie spotyka się przypadkiem dwoje młodych ludzi i zakochuje się w sobie. Tymczasem w dalekich Prusach Wschodnich dwie osoby ze stalinowskiej elity władzy nawiązują płomienny romans. Losy tych czworga już niedługo splotą się ze sobą w dramatycznych okolicznościach.

Kilka miesięcy później, 24 czerwca 1945 roku, Moskwa świętuje zwycięstwo nad Niemcami. Dwoje nastolatków, przebranych w dziewiętnastowieczne kostiumy, ginie od kul wystrzelonych z pistoletu. Byli dziećmi wysokich sowieckich dygnitarzy, uczniami najbardziej elitarnej szkoły w Moskwie. Morderstwo? Podwójne samobójstwo? Spisek przeciwko Stalinowi? Koledzy ofiar są aresztowani, rusza śledztwo, które ujawnia starannie skrywane tajemnice ich rodziców i innych osób z kremlowskich elit władzy.

Przedstawione w powieści wydarzenia osnute są na faktach.

źródło opisu: Wydawnictwo Magnum, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/

• Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Ślepy trop
  • Niepowszedni. Porwanie
  • Malfetto. Drużyna Róży
  • Większy kawałek nieba
  • Cześć, co słychać?
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

Cześć, co słychać?
Magdalena Witkiewicz

7,75 (24 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Oficjalna recenzja
Sylwia książek: 794

Kapitanie, mój kapitanie

Klub Niepoprawnych Romantyków był zabawą, odskocznią od niebezpiecznej rzeczywistości i grą wyobraźni dla grupki rosyjskiej młodzieży. Spotykali się nawet na zatłoczonej ulicy i przebierając się w wypożyczone z teatru stroje odgrywali sceny z „Eugeniusza Oniegina”. Miejsce nie miało dla nich znaczenia, czas nie miał dla nich znaczenia, spojrzenia ludzi - nie obchodziły ich, liczyło się tylko to, co sobą reprezentują, tylko to, w co wierzą. Liczyła się miłość ponad wszystko, miłość, bez której nic nie jest ważne i nic nie jest godne, miłość, która miała być wszystkim. Aby wiarygodnie odgrywać sceny pojedynku mieli nawet wypożyczone z teatru pistolety. Jednak w czerwcu 1945 roku, kiedy wojna dobiega końca, kiedy Stalin puszy się z dumy w swoich apartamentach niczym paw w jego ogrodzie, pistolety okazały się być równie prawdziwe, jak naboje, które się w nich znajdowały.

Tego dnia na Wielkim Moście Kamiennym, tuż po defiladzie zwycięstwa na placu Czerwonym, ginie dwoje uczniów. Szkoła nr 801 będzie od tej pory uboższa o dwa życia i nie byłoby w tym nic dziwnego, a historia zakończyłaby się już tutaj zamiast uparcie kroczyć naprzód, gdyby nie fakt, że szkoła nr 801 nie jest placówką byle jaką. To tutaj uczęszczały na lekcje dzieci Stalina i to tutaj uczą się teraz pociechy sowieckich dygnitarzy. Okazuje się też, że zarówno martwa dwójka, jak i ich koledzy obecni tego dnia na moście to właśnie latorośle najważniejszych głów w państwie. Rozpoczyna się zatem śledztwo, którego przebieg uzależniony będzie w dużej mierze od humorów funkcjonariuszy tajnej policji, jak i samego Gospodarza.

Koledzy ofiar zostają aresztowani i przewiezieni na Łubiankę, gdzie śledczy próbują rozwikłać zagadkę podwójnej śmierci, jak i tajemniczego aksamitnego zeszytu, który może ujawnić skrywane dotąd informacje dotyczące Politbiura. Więźniów przybywa, a tymczasem matki zamieszanych w „sprawę dzieci” umierają z niepokoju. Ich ojcowie natomiast muszą znosić świdrujące spojrzenie Stalina, który doszukiwać się będzie wyrzutu, złości bądź błagania zrozpaczonego rodzica. Jednak rodziny aresztowanych zdają sobie sprawę, że prośba o interwencję u najwyższej instancji pogorszyłaby jedynie sprawę, dlatego podczas, gdy ich dzieci przesłuchiwane są na Łubiance, oni ucztują ze Stalinem udając, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Tymczasem okrutna Rosja nie oszczędza nikogo. Pułkownicy Komarow i Lichaczow będą „gościli” w pokoju przesłuchań zarówno stojącą u progu dorosłości młodzież, jak i dzieci, które nie mają nawet 10 lat. Wszyscy jednak, bez względu na wiek i ostatecznie bez względu na pozycję w państwie mogą skończyć z 9 gramami ołowiu w karku.

Wśród aresztowanych znajduje się również Andriej Kurbski, chłopiec, który zdaje się zupełnie nie pasować do moskiewskiej elity. Jako syn człowieka nazywanego wrogiem państwa, Andriej zdaje się być w najgorszej sytuacji wśród przesłuchiwanych kolegów. Jakimś cudem chłopcu udało się dostać na ostatni trymestr nauki do szkoły nr 801, jednak ze względu na przeszłość swojej rodziny musi uważać na każde wypowiadane przez siebie słowo. Szczęście lub pech sprawia, że Kurbski zostaje przyjęty do grona Klubu Niepoprawnych Romantyków i zaprzyjaźnia się z nastoletnią śmietanką towarzyską. Jego przygoda nie trwa jednak długo, bo już podczas pierwszej inscenizacji, pierwszej Gry dochodzi do tragedii, a Andriej przyjmuje nowe miano - więźnia, i tak często jak jeszcze nigdy będzie mu wypominana jego przeszłość. Jednak bardziej niż o siebie chłopak martwi się o swoją matkę, która nie tylko nie ma wsparcia w postaci wysoko postawionego w rządzie męża, ale w ogóle - męża.

„Sprawa dzieci” zaczyna z wolna przypominać groteskę, okrutny żart którego nikt nie powinien brać na poważnie. Podczas przesłuchań, wymuszanych siłą, zastraszaniem i mentalnymi pułapkami, wychodzą na jaw rzeczy, które w Rosji Stalina powinny na zawsze pozostać szeptami w domowych pieleszach. Tutaj bowiem każde słowo, każdy żart, każda nieprzemyślana aluzja może okazać się śmiertelna. Prędzej czy później dotrze do nas skojarzenie z „Procesem” Franza Kafki, bo czyż sześciolatek może być świadomie zaangażowany w spisek mający na celu obalenie rządu? Czy dzieci mogą wyjść z całej sytuacji tak, aby nie obciążyć przyszłości swojej i swoich rodziców? Czy zarzuty wyssane z palca, skonstruowane w toku nieludzkich przesłuchań, a będące wynikiem jakiejś chorej logiki mogą zaważyć na życiu całych rodzin? Pamiętajmy, że rzecz dzieje się w Rosji w latach czterdziestych, więc odpowiedź może się niestety okazać twierdząca.

Poza akcją główną, czytelnik zostaje również przeniesiony do przeszłości trójki bohaterów, która to przeszłość stopniowo zaczyna podnosić przed nami kurtynę tajemnicy. Oprócz „sprawy dzieci” zostajemy więc wciągnięci w zakazane romanse, w wydarzenia pewnej zimowej nocy, które być może dały początek całej historii. Przeskoki w czasie są bardzo sprawne i płynne, czytelnik ani przez chwilę nie będzie się więc czuł zagubiony. W ogóle,  Simon Sebag Montefiore bardzo sprytnie meandruje między postaciami historycznymi, a fikcyjnymi, stworzonymi na potrzeby powieści. Czytelnik ma do niego większe zaufanie ze względu na to, że jest autorem książek historycznych, które zyskały zarówno popularność, jak i różnego rodzaju nagrody. Z kolei Ci, którzy czytali jego beletrystyczną powieść „Saszeńka”, spotkają na kartach „Pewnej zimowej nocy” znanych już sobie bohaterów.

Montefiore bardzo szczegółowo rysuje przed swoimi czytelnikami postaci dzieci, które są głównymi bohaterami tej rosyjskiej tragedii. Każde z nich jest na swój sposób wyjątkowe, żadnego nie zaniedbał, o żadnym nie zapomniał. Do perfekcji doprowadził drobnostki, takie jak ulubione zabawy czy stroje, które na pierwszy rzut oka niewiele wnoszą do historii, a jednak tworzą jej niepowtarzalny klimat. Każdy z aresztowanych zapada czytelnikowi w pamięć, w większości przypadków wzbudzając czystą, niezmąconą niczym sympatię. Również ich rodzice nie zostali przez autora potraktowani po macoszemu. Chyba nawet jeszcze dokładniej tworzy ich charaktery, opisuje ich słabostki i wskazuje najmocniejsze punkty ich osobowości.

Postać samego Iosifa Stalina choć w pełnej krasie ukazywana bardzo rzadko, jawi nam się przede wszystkim jako pełna kompleksów, które uczyniły z jego państwa miejsce zastraszone i ocenzurowane. Wódz jest człowiekiem fałszywie skromnym, a jednocześnie wątpiącym w siebie, pełen sprzeczności charakter przyczynia się do jego zmiennych nastrojów, które tworzą z Rosji prawdziwą huśtawkę. Niezdecydowanie Stalina doprowadza do degradowania ludzi i niespodziewanego przywracania ich do łask, co nie omija nawet jego syna „Waśki”. Przy Gospodarzu nic nie jest pewne, a już najbardziej na baczność powinni trzymać się lekarze, ponieważ Stalin jest tak przewrażliwiony na punkcie swojego zdrowia, że gotów jest rozstrzelać za samą diagnozę choroby.

Dla bardziej dociekliwych powieść została wyposażona zarówno w mapkę miejsc, jak i wykaz najważniejszych postaci, z podziałem na rodziny, a także z wyszczególnieniem postaci historycznych. Po epilogu natomiast czytelnik może dzięki autorowi skonfrontować fakty z fabułą powieści. Historia śmierci dwójki nastolatków została bowiem oparta na wydarzeniach prawdziwych, jak i wiele innych pobocznych akcji. Nie wszystko jednak zostało przedstawione ściśle z historią, ale Montefiore bez bicia przyznaje się do zmian, które wprowadził i uzasadnia je czytelnikowi.

„Pewnej zimowej nocy” to obszerna w wydarzenia i emocje opowieść o miłości i przyjaźni w niespokojnej Rosji. Znajdziemy tu także historię zdrady i tęsknoty, która w końcu zostaje nagrodzona. To jednak także świadectwo absurdu i reżimu, okrutnych rządów, które nie oszczędzały nawet najmłodszych. Natomiast Klub Niepoprawnych Romantyków to poniekąd rosyjski odpowiednik Stowarzyszenia Umarłych Poetów i osobiście każdej szkole życzę takiego Kapitana, jak Benia Golden. Jak kto? - zapytacie. O, nie moi Drodzy! Już i tak powiedziałam Wam za dużo, przeczytajcie sami, a wszystkiego się dowiecie.

Sylwia Sekret

gwiazdka | 2015-10-20
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 20 października 2015

Po pięciu gwiazdkach, które dałam S.S. Montefiore za „Saszeńkę" teraz też spodziewałam się podobnej, przeciętnej powieści. Ot, po prostu chciałam dać autorowi szansę na przekonanie mnie, że pisze lepiej, niż przeciętnie. No i po paru stronach przepadłam. „Pewnej zimowej nocy" jest bardzo wciągającą powieścią, świetnie skonstruowaną, z całą plejadą głównych i „główniejszych” bohaterów. Czyta się świetnie, zainteresowanie nie maleje ani na chwilę, obraz Związku Sowieckiego przedstawiony jest bardzo dobrze. No i tutaj jedyna wada powieści: bardzo dobrze to tylko bardzo dobre, niestety, a nie rewelacyjnie, czy doskonale. Czuć, że autor świetnie zna temat, że ma ogromną wiedzę na temat terroru stalinowskiego, ale nie jest Rosjaninem i tego nigdy nie doświadczył. Brakowało mi w powieści klimatu, jaki pisarze radzieccy/ rosyjscy potrafili przekazać w literaturze. Ale to jedyny minus, poza tym wszystko inne zrehabilitowało w moich oczach pana Montefiore po jego (moim zdaniem oczywiście)...

talia44 | 2013-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2013

Przeczytałam już trzy książki Simona Montefiore "Stalin.Dwór czerwonego cara" "Saszeńka" i"Pewnej zimowej nocy""Stalin" to ksiązka historyczna natomiast "Saszenka" i "Pewnej zimowej nocy" to powieści w których autor doskonale łaczy fikcje literacką z faktami historycznymi.
Główni bohaterowie powieści są tworem wyobrazni autora natomiast jej akacja rozgrywa się w srodowisku kremlowskich elit władzy w czasach Stalina.Na kartach powiesci przewijaja się takie postacie jak
Stalin Abakumow,Beria,Mołotow,Żdanow.
Autor doskonale oddaje charaktery tych postaci jak i atmosferę panującą w ZSRR za czasów Stalina a jako badacz historii Rosji robi to swietnie.
Powiesc oparta jest na autentycznych faktach.
Rosjanie swiętują zwycięstwo nad Niemcami.Podczas defilady na Placu Czerwonym ginie dwoje nastolatków,którzy są dziećmi wysoko postawionych urzedników państwowych.Rozpoczyna się brutalne śledztwo nadzorowane przez samego Stalina.Na jaw wychodzą różne sekrety,machlojki i tajemnice.
:Pewnej...

allison | 2013-09-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 18 września 2013

Powieść Simona Montefiore robi ogromne wrażenie, które potęguje świadomość, że akcja oparta została na autentycznych wydarzeniach, jakie rozegrały się w Moskwie w 1943 r. (autor umieścił je w roku 1945).

Śledząc losy młodych bohaterów i ich rodzin, trudno oprzeć się wrażeniu, że nawet najbardziej pomysłowy powieściopisarz nie wymyśliłby fabuły bardziej przerażającej niż stalinowska rzeczywistość. Aż trudno uwierzyć, że więźniami Łubianki mogli być nie tylko niewinni osiemnastolatkowie, których żart odczytany został jako próba zamachu stanu, ale także dzieci - sześcioletnia dziewczynka i starszy o cztery lata chłopiec.

Oskarżenia przekraczające granice absurdu prowadzą do wielu tragedii i pokazują bezradność jednostki wobec totalitaryzmu. Bezradni pozostają nawet bohaterowie należący do wierchuszki, bo - mimo wielu przywilejów - również żyją w ciągłym strachu.

Autorowi udało się przekonująco i wiernie oddać klimat sowieckiej Rosji lat 40. minionego wieku. Dzięki retrospekcjom...

Pela | 2014-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Książka o niewyobrażalnym okrucieństwie stalinowskiego terroru. Nikt nikomu nie ufał, każdy się bał, nie wiadomo było kto zdradził, cały czas żyło się pod presją strachu. Donieść mógł każdy, rodzic na dziecko, dziecko na rodzica, brat na siostrę, siostra na brata, przyjaciel na przyjaciela, kochanek na kochankę, każdy na każdego. Na okrytej zbrodniczą sławą Łubiance osadzane i przesłuchiwane były nawet małe, kilkuletnie dzieci. Kara śmierci była oficjalnie wykonywana na dzieciach od dwunastego roku życia. Pracownicy "Organów" bezkarnie gwałcili i stosowali przemoc wobec osadzonych, torturami i zastraszaniem wymuszali nieprawdziwe zeznania. PEWNEJ ZIMOWEJ NOCY to powieść, ale oparta na autentycznych wydarzeniach. A wśród bohaterów są postacie historyczne i fikcyjne, te drugie często wzorowane na autentycznych osobach czy sytuacjach. Pocieszające jest to, że jednak wielu bohaterów tej powieści przekładało dobro swoich bliskich nad własnymi interesami, karierą a nawet życiem. Polecam...

paweł | 2014-12-27

Książka,średnio mnie urzekła.Pewnie oczekiwania,miałem większe,lub nic, w tym temacie, już mnie nie może dziwić.
Jest tu wszystko,co w epoce stalinowskiej w Rosji było na porządku dziennym.Intrygi,spiski,terror wobec własnych obywateli,również dzieci,bez wyjątku.

Aga CM | 2014-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Jeśli Twoje dzieci zostałyby zmuszone do złożenia zeznań przeciwko tobie, jakie straszne tajemnice by ujawniły? Moskwa. Rok 1945. Stalin świętuje zwycięstwo nad Hitlerem. Brzmią salwy wystrzałów. Na pobliskim moście nastoletni chłopiec i dziewczynka leżą martwi. Ale to nie jest zwykła tragedia i nie są to zwykłe nastolatki, ale dzieci ważnych osobistości, które uczęszczały do najbardziej ekskluzywnej szkoły w Moskwie. Czy to morderstwo? Samobójstwo? A może spisek przeciwko państwu? Ich przyjaciele zostają aresztowani i zmuszani do zeznań. To początek przerażającej nagonki, która wkrótce odkrywa głęboko skrywane tajemnice...

Simon Sebag Montefiore to wybitny biograf Stalina. Jednak tym razem Wielki Wódź nie jest tu głównym bohaterem. To książka o miłości, więzach rodzinnych, cudzołóstwie, młodości, przyjaźni, strachu, nadziei, oszustwach, przemocy psychicznej, tajemnicach, literaturze, przywilejach, bolszewickiej wierze i jej nieubłaganych zasadach. To ciekawe połączenie thrillera...

Tomek | 2013-12-18
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Pasjonują mnie książki opowiadające o Związku Radzieckim za czasów jednego z największych zbrodniarzy, Iosifa Wissarionowicza Dżugaszwili, zwanego Józefem Stalinem. To straszny okres w dziejach rosyjskiego narodu i kiedy o nim czytam, zawsze targają mną ogromne emocje. Miałem wątpliwą przyjemność żyć jeszcze w czasach czerwonej zarazy, jednak nigdy nie odważałbym się porównywać tego okresu, do tego, o którym opowiada Simon Sebag Montefiore. A przyznać należy, że opowieść ta wychodzi mu rewelacyjnie. Dbałość o szczegóły w szkicowaniu sylwetek bohaterów jest wręcz porażająca. Łącząc tak wspaniałe portrety z pasjonującą fabułą, autor oddaje czytelnikowi przepiękną powieść o ogromnej miłości, bezwarunkowej przyjaźni, ale też o zdradzie, cierpieniu i wszechobecnych fałszywych oskarżeniach. Oskarżeniach, które jednych prowadza pod mur, zaś innych stawiają na piedestale, z którego jednak można spaść szybciej niżeli się na niego wdrapało. Nie mieści mi się w głowie ileż trzeba było się...

andzia12 | 2014-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2014

"Pewnej zimowej nocy" jest drugą książka autorstwa S. S. Montefiore, przeze mnie przeczytaną. Jestem pod ogromnym wrażeniem zarówno fabuły i jak i stylu autora. Potrafił w świetny spośób skonstruować fabułę powieści, aby ukazać obraz terroru i rzeczywistoci jaka panowała w ZSRR w latach cztredziestych XX wieku. Obrazując jak można było zniszczyć ludzi, którzy byli niewinni, a według władz mogły im zagrozić. A tym samym w książce zostały ukazane dzieci, które padły ofiarą systemu. Natomiast autor w perfekcyjny sposób potrafił to zoobrazować na stronach swojej książki. To jak działano na psychikę przesłuchiwanych.
Jak dla mnie genialna powieść.
Gorąco polecam!

Jeżynka | 2016-02-16
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2016

Przyznaję się: jestem rusofilem. Fascynuje mnie historia tego kraju, poezja a przede wszystkim literatura a Simon Sebag Montefiore jest geniuszem który potrafi w swoich książkach pokazać mi Rosję na przestrzeni wieków w całej piękności i okrucieństwie. Nie ważne czy czyta się książkę historyczną czy powieść jego autorstwa: każde jego dzieło to dla mnie uczta literacka.

Po przejmującej "Saszeńce" sięgnęłam po kolejną pozycję w dorobku pisarza, powieść "Pewnej zimowej nocy" której akcja rozgrywa się tuż po zakończeniu II wojny światowej w Moskwie. Autor przenosi nas w świat partyjnych elit. Bohaterami książki są dzieci prominentów chodzące do elitarnej szkoły które zupełnie przez przypadek rozkręcają komunistyczną machinę niszczącą swoje rodziny.
Młodzi ludzi są zafascynowani twórczością Puszkina zakładają klub którego członkowie spotykają się po lekcjach aby czytać poezję i odgrywać scenki z przeczytanych książek. Podczas jednej z takich inscenizacji dochodzi do tragedii: dwoje...

ewa | 2014-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2014

"Drodzy przyjaciele, ukochani romantycy, smutni marzyciele..."
Przeczytałam i jestem pod ogromnym wrażeniem.
Piękna i przerażająca historia o miłości w czasach powojennej Rosji rządzonej przez Stalina i jego obsesje.
Powieść o bezradności rodziców, którzy chcą ale nie mogą ratować swych dzieci.
Historia w której widać jak działał aparat władzy, terroru i zastraszenia,gdzie niewinna zabawa powoduje łańcuch nieszczęść.
Gorąco polecam.