Of Metal and Wishes

Okładka książki Of Metal and Wishes Sarah Fine
Okładka książki Of Metal and Wishes
Sarah Fine Wydawnictwo: Margaret K. McElderry Books Cykl: Of Metal and Wishes (tom 1) fantasy, science fiction
Of Metal and Wishes (tom 1)
Of Metal and Wishes
Margaret K. McElderry Books
2014-08-05
2014-08-05

Niestety ta książka mnie nie zachwyciła. Za dużo opisów, za mało akcji, tylko pod koniec jest dynamicznie. Nie podoba mi się wszechobecny victim-blaming i obsesja większości facetów z książki na punkcie wykorzystania seksualnego głównej bohaterki. W ogóle społeczeństwo Wen jest bardzo pruderyjne, ale też nieczułe, co ogromnie mnie irytowało.

Sama Wen praktycznie nie ma osobowości - niby pomaga ojcu w leczeniu pacjentów, a później jest sekretarką, więc nie siedzi bezczynnie, ale ta postać jest tak papierowa i mdła, że odechciewa się czytać.
Jak dla mnie najlepiej wykreowanym bohaterem jest Duch - tajemniczy i upiorny, ale też moralnie skomplikowany i genialny. Nie pasuje mi tylko, że został wykreowany na stalkera. Podobały mi się jego rozmowy z Wen i mimo wszystko kibicowałam im jako parze.
Melik nie jest zły, nie da sobą pomiatać i broni osób, które kocha, ale nie zainteresował mnie tak, jak Duch.
Mugo jest dobrym czarnym charakterem, co oczywiście oznacza, że jest okropnym człowiekiem i całkowicie zasłużył, na to, co go spotkało pod koniec książki.

Ogólnie ,,Of Metal and Wishes'' skojarzyło mi się ze Zmierzchem, tylko w wersji azjatyckiej i znacznie gorszej. Wiem, że wydane zostały kolejne tomy, ale ja po nie nie sięgnę.

Sama Wen praktycznie nie ma...

Gwiazdki za:
1) steampunkowy Upiór w Operze w Oriencie - brawo za pomysł :D
2) mechaniczne pająki wielkości człowieka
3) upiora spełniającego życzenia (be careful what you wish for...)
4) okładkę (tak wiem, to niedorzeczne, ale to naprawdę przyzwoita grafika)
5) ciekawą historię i dobrze poprowadzony główny wątek miłosny
6) mroczny klimat.

Brak gwiazdki za:
1) przedmiotowe traktowanie kobiet i koncentrowanie fabuły na tym, co mężczyznom wolno z tymi kobietami robić
2) slut-shaming
3) słabo wykreowaną główną bohaterkę, która miota się w trójkącie miłosnym
4) cliffhanger (o nie, nie czytam drugiej części!).

Gwiazdki za:
1) steampunkowy Upiór w Operze w Oriencie - brawo za pomysł :D
2) mechaniczne pająki wielkości człowieka
3) upiora spełniającego życzenia (be careful what you wish for...)
4) okładkę (tak wiem, to niedorzeczne, ale to naprawdę przyzwoita grafika)
5) ciekawą historię i dobrze poprowadzony główny wątek miłosny
6) mroczny klimat.