Człowiek w żelaznej masce

Tłumaczenie: Beata Spieralska
Wydawnictwo: Bellona
Man in the iron mask. The true story of the most famous prisoner in history and the four Musketeers
więziennictwo, Francja,
historyczna

Książka jest próbą rozwiązania jednej z najbardziej frapujących zagadek historii nowożytnej, a mianowicie zagadki dotyczącej tożsamości tajemniczego więźnia zmuszonego do ukrywania swej twarzy pod żelazną maską. Od czasów Woltera, a zwłaszcza od czasów Rewolucji Francuskiej, która uczyniła Człowieka w Żelaznej Masce symbolem tyranii królewskiej, historia tajemniczego więźnia intrygowała wielu badaczy. Wiele też powstało teorii dotyczących tożsamości zagadkowej postaci. Od nadintendenta Fouqueta, poprzez Woltera aż do włoskiego dyplomaty, hrabiego Mattioli: możliwości jest niemało.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Bellona, 2007

źródło okładki: http://www.bellona.pl/

maradiego | 2015-01-15
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Po przeczytaniu uwierzyłem, że tak było. Tyle, że " z biegiem dni..." jakby m,niej we mnie wiary we wnioski autora. Ale, nie można mu odmówić, ze jego wersja wydarzeń jakoś tam " kupy się trzyma". Kto lubi tamten okres w historii powszechnej, na pewno będzie zadowolony. Mnie się podobało.

krystyna kalinowska | 2012-03-14

Ciekawa i wciągająca lekyura