Faszyści i narodowi socjaliści w Polsce

Wydawnictwo: Nomos
historyczna

Celem zaprezentowanych w książce badań jest ustalenie, że przedwojenni polscy faszyści i narodowi socjaliści uwzględniali postulaty religii katolickiej oraz oczywiście swoiście pojmowane interesy państwa i narodu polskiego.Współczesne grupy narodowosocjalistyczne, występujące w Polsce, w większości przynależą już do kategorii międzynarodowego neonazizmu. Na kartach swoich pisemek apoteozują III Rzeszę i jej przywódców, uważanych za prekursorów tego nurtu. Demonstrują wrogość do chrześcijaństwa, a nawet i do nacjonalizmu jako kierunku dzielącego rasę aryjską. Współcześni neonaziści w Polsce odcinają się też od polskiej kultury i tradycji, wielokrotnie odnosząc się do niej pogardliwie. W swoich publikacjach często stosują język niemiecki oraz zamieszczają przedruki z pism hitlerowskich. Suma tych elementów sprawia, że pełnią oni także rolę czynnika germanizującego.

oldsqlh8 | 2015-08-20
Michał | 2012-10-21