Wprowadzenie do historii cywilizacji Wschodu i Zachodu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
historyczna

Jest to podręcznik akademicki z elementami syntezy, obejmujący problematykę teoretyczną i praktyczną cywilizacji i relacji między nimi w ciągu dziejów. Obejmuje dzieje do końca XX wieku i kładzie zdecydowanie większy nacisk na zjawiska cywilizacji współczesnych (ostatnie 200 lat) niż na opowieść o cywilizacjach epok najdawniejszych. Nie jest to zatem książka do nauki o cywilizacji ani też próba syntezy dziejów. Świat ludzki nie jest w niej traktowany jako całość cywilizacyjna, ani obecnie, ani też w przeszłości.Na szczególne podkreślenie zasługuje wyraźnie widoczny w koncepcji podręcznika zamiar zaznaczenia wzajemnych relacji między poszczególnymi kregami cywilizacyjno-kulturowymi, których najważniejszym przejawem był kolonializm stanowiąścy niewątpliwie punkt kulminacyjny w procesie zyskiwania dominacji przez model technicznej cywilziacji rozoju nad innymi propozycjami cywilizacyjnymi.

charles64 | 2011-02-21
Łukasz | 2010-11-22