rozwińzwiń

Historia Indii

Okładka książki Historia Indii Jan Kieniewicz
Okładka książki Historia Indii
Jan Kieniewicz Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Historie Krajów i Narodów historia
738 str. 12 godz. 18 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historie Krajów i Narodów
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1980-01-01
Liczba stron:
738
Czas czytania
12 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
8304046423
Tagi:
historia Indii Indie Azja Południowa subkontynent indyjski historia powszechna
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Biografia człowieka. O roli przypadku i ludzkim losie rozmawiają Jan Kieniewicz i ksiądz Stanisław Rabiej Jan Kieniewicz, Stanisław Rabiej
Ocena 6,0
Biografia czło... Jan Kieniewicz, Sta...
Okładka książki Politeja. Vol. 51. The Jagiellonian Idea: Past and Present Monika Banaś, Clarinda Calma, Zoltan Gal, Mindaugas Jurkynas, Jan Kieniewicz, Paweł Kowal, Hanna Kowalska-Stus, Hubert Królikowski, Wojciech Łysek, Dorota Pietrzyk-Reeves, Christopher Reeves, Andrea Schmidt
Ocena 0,0
Politeja. Vol.... Monika Banaś, Clari...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
325
317

Na półkach: , ,

Praca Jana Kieniewicza była dla mnie poważnym rozczarowaniem. Większa część książki wygląda jak notki encyklopedyczne. Autor opisuje zbyt dużo wydarzeń z przeszłości, co sprawia, że czytelnik musiałby zapamiętać każde zdanie by zyskać wartość z tej części pracy. Od podboju Indii przez Anglików sytuacja ulega poprawie, ale wraz z tym pojawiają się powtórzenia informacji, co wydaje się dziwne biorąc pod uwagę konieczność syntezy informacji. Dodatkowo całość ma wyraźny rys marksistowski. Autor odnosi się do materializmu historycznego i stara się na siłę pogodzić historię jaką opisuje z nim. Do tego korzysta z dziwnych terminów w innym znaczeniu niż współcześnie należałoby. Pisze o ekologii mając na myśli społeczności ludzi i dostosowywanie się struktur społecznych, oraz o komunalizmie tam gdzie mamy konflikty narodowościowe i religijne. Tylko dla specjalistów z zakresu Indii.

Praca Jana Kieniewicza była dla mnie poważnym rozczarowaniem. Większa część książki wygląda jak notki encyklopedyczne. Autor opisuje zbyt dużo wydarzeń z przeszłości, co sprawia, że czytelnik musiałby zapamiętać każde zdanie by zyskać wartość z tej części pracy. Od podboju Indii przez Anglików sytuacja ulega poprawie, ale wraz z tym pojawiają się powtórzenia informacji, co...

więcej Pokaż mimo to

avatar
225
225

Na półkach:

Niesamowita objętościowo publikacja dotycząca historii Indii. Autor zadał sobie bez mała dużo trudu by opisać nie tylko historię tego państwa, ale także przedstawić czytelnikowi jego kulturę, religię czy samą ewolucję porządku indyjskiego i jego niezrozumienia przez nas, mieszkańców Europy.
Wadą jest natłok różnych wydarzeń i pojawiających się imion, które znikają tak szybko jak się pojawiły. Ponadto widać, że niektóre tematy zostały potraktowane bardziej ogólnie od innych.
Polecam każdemu kogo interesuje historia Indii.

Niesamowita objętościowo publikacja dotycząca historii Indii. Autor zadał sobie bez mała dużo trudu by opisać nie tylko historię tego państwa, ale także przedstawić czytelnikowi jego kulturę, religię czy samą ewolucję porządku indyjskiego i jego niezrozumienia przez nas, mieszkańców Europy.
Wadą jest natłok różnych wydarzeń i pojawiających się imion, które znikają tak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , ,

Kilka tysiącleci dziejów cywilizacji indyjskiej to temat ogromny, tak więc każda praca, która ma zamiar zawrzeć je w jednym tomie, musi być siłą rzeczy bardzo zwięzła i skupiona na absolutnie najważniejszych wydarzeniach i procesach. Nie dziwi też fakt, że tom traktujący o Indiach wyróżnia się w gronie innych książek z tej serii wydawnictwa Ossolineum znaczną objętością. I tak jednak określiłbym syntezę J. Kieniewicza mianem bardzo zwięzłej. Ogromny zakres materiału sprawia, że bardzo wiele wydarzeń i postaci zostało zaledwie wspomnianych. W moim odczuciu co najmniej do czasów mogolskich mamy tu do czynienia z wyliczeniami kolejnych królestw i władców. Pewne historyczne procesy zostały przez Autora lepiej uwypuklone dopiero w dalszych rozdziałach. Pewnie jest to trochę związane z faktem, że w tej partii książki, która obejmuje epokę nowożytną, materiał podzielony jest już chronologicznie, a nie przemieszczamy się między różnymi państwami: gdy w całych Indiach rządzą już Anglicy, narracja staje się spójniejsza. Kieniewicz doprowadził swoją książkę do roku 1947, gdy to doszło do uzyskania niepodległości przez Indie i Pakistan. Chyba słusznie zrobił nie wychodząc dalej: losy tych państw po tej dacie mocno się rozeszły i ta jedność Indii zostało rozerwana (nad czym nota bene ubolewał Gandhi),a niestabilna sytuacja wciąż się nie wyklarowała. W sumie mamy w tej książce dużo informacji ułożonych w niezłym porządku i z zachowaniem proporcji pomiędzy epokami. Jeśli ktoś się interesuje problematyką indyjską, powinien do Kieniewicza zajrzeć.

Tomasz Babnis

Kilka tysiącleci dziejów cywilizacji indyjskiej to temat ogromny, tak więc każda praca, która ma zamiar zawrzeć je w jednym tomie, musi być siłą rzeczy bardzo zwięzła i skupiona na absolutnie najważniejszych wydarzeniach i procesach. Nie dziwi też fakt, że tom traktujący o Indiach wyróżnia się w gronie innych książek z tej serii wydawnictwa Ossolineum znaczną objętością. I...

więcej Pokaż mimo to

avatar
52
39

Na półkach: ,

Uczucia do tej książki mam mieszane. Z jednej strony jest obszerna i zawiera dużo informacji i merytorycznie jest bardzo dobra, ale czytało mi się ją strasznie ciężko. Czasami na jednaj stronie występuje wręcz ogromna liczba dat i osób, które są tylko wspomniane - napisane jest o nich jedno czy dwa zdania i koniec. Fragmenty, gdzie występuje data za datą i nazwisko za nazwiskiem jak w jakichś tablicach historycznych czy książce telefonicznej są ogromnie ciężkie do przebrnięcia, a przy takim zagęszczeniu ich na jedną stronę można się zniechęcić, stracić wątek, czy mieć problem z zapamiętaniem tego, co ważne. Na szczęście nie jest tak przez całą książkę, tylko w różnych rozdziałach i niektóre czyta się dość przyjemnie, po czym następuje strona czy rozdział będący niemalże spisem dat, który jest torturą i zapamiętanie czegoś z niego jest niezwykle ciężkie, a potem następuje znów rozdział "luźniejszy", przez który lżej przebrnąć. Rozdziały o Indiach przedmuzułmańkich i początkach kontaktu z islamem napisane są według mnie najlżej, natomiast od Mogołów do końca lektura jest miejscami bardzo ciężka, właśnie przez to zagęszczenie dat i imion, z których podania można by było bez problemu zrezygnować i nie zmniejszało by to wartości merytorycznej, a na pewno uczyniło książkę bardziej przejrzystą.

Uczucia do tej książki mam mieszane. Z jednej strony jest obszerna i zawiera dużo informacji i merytorycznie jest bardzo dobra, ale czytało mi się ją strasznie ciężko. Czasami na jednaj stronie występuje wręcz ogromna liczba dat i osób, które są tylko wspomniane - napisane jest o nich jedno czy dwa zdania i koniec. Fragmenty, gdzie występuje data za datą i nazwisko za...

więcej Pokaż mimo to

avatar
499
16

Na półkach: ,

Bardzo ciekawy temat...
Polecam!

Bardzo ciekawy temat...
Polecam!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  93
 • Przeczytane
  36
 • Posiadam
  27
 • Historia
  9
 • Indie
  6
 • Teraz czytam
  4
 • Orient
  2
 • Historia Indii
  2
 • Wschód
  2
 • 🕒 Historia
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia Indii


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne