Syberia w życiu i pamięci Gieysztorów - zesłańców postycznio

Wydawnictwo: DiG
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Na podstawie notatek Jakuba Gieysztora, który podczas swego zesłania spotkał wielu rodaków, tak jak on zesłanych na głęboką Syberię, powstał ten słownik biograficzny ludzi skazanych na tułaczkę wśród śniegów i przestrzeni nieograniczonego Imperium Rosyjskiego. Ich ból i cierpienia nie poszły na marne, dziś o nich pamiętamy, a praca Wiktorii Śliwowskiej, która uzupełniła zapiski Gieysztora, jest tego najlepszym świadectwem.

Koronczarka | 2015-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2015

Pierwsza, krótsza część książki to bardzo interesujący opis losów styczniowego powstańca Jakuba Gieysztora, który został skazany na katorgę na Syberii. Zawiera on wiele szczegółów dotyczących śledztwa, więzień, drogi na Syberię i samego tam pobytu. Przyzwyczajeni do relacji syberyjskich pochodzących z XX wieku jesteśmy nieco zdziwieni np. tym, że Jakub Gieysztor nazywa miejsce swojego zesłania - Usole nad Angarą - arkadią. Carat swoich więźniów traktował zupełnie inaczej niż Stalin, choć i w tamtych czasach nieszczęść było wiele. Druga część książki to pisma samego Gieysztora i słownik osób, które spotkał lub z którymi korespondował na zesłaniu. Dla zainteresowanych tematyką bardzo ciekawa lektura.

misterium2000 | 2016-11-20
mariola | 2016-10-30