Zgłosuj na książki roku 2017

Ptasia grypa

poezja

Ptasia grypa to ciąg dalszy (auto)ironicznej historii współczesności spisywanej przez Zadurę. Niewielu jest poetów, którzy tak jak on - uważnie, przenikliwie i bez dydaktycznej nachalności - obserwują rzeczywistość.

źródło opisu: http://www.poezjem.pl/tytul/184/Ptasia-grypa/1/

źródło okładki: http://www.poezjem.pl/tytul/184/Ptasia-grypa/1/

Adrian Tync | 2017-10-05
Przeczytana: 04 października 2017

Jeżeli jest coś wartego przeczytania z polskiej poezji ostatnich dwudziestu lat, to z pewnością jest tym tom „Ptasia grypa” Bohdana Zadury. Jak nikt inny ucho ma wyczulone na najmniejsze absurdziki i wieloznaczności codziennego języki, co doskonale wykorzystuje i obnaża w swojej wieloznacznej poezji. Nawet jednostronicowy wiersz Zadury potrafi być złożonym poematem, a tu mamy blisko sto stron tekstu! Jest więc czym się zachwycić, zadziwić się codzienno-niecodziennym językiem, który przenosi tak zaskakujące sensy. Jeśli ktoś jest nie przekonany do Zadury, to polecam lekturę wiersza pt. „Ostatni sztych?” lub „Trumien z Ikei”, pochodzących z niniejszego zbioru. Naprawdę można się zdziwić, ile Zadura potrafi zmieścić w jednym tekście.

nangnak | 2017-01-18
Na półkach