Drzewo asyryjskie. Średnioperski poemat i jego partyjska geneza

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Elevander

Prezentowana książka stanowi efekt wieloletnich studiów nad językiem średnioperskim (pehlewi) i literaturą perską z epoki przedmuzułmańskiej. Jest poświęcona anonimowemu poematowi Draxt i asurig (Drzewo asyryjskie), którego treścią jest spór toczony przez demoniczną palmę i mazdejską kozę. Autorka podejmuje próbę wyjaśnienia genezy tego utworu a także zawartej w nim bogatej symboliki w kontekście szeroko rozumianej kultury Bliskiego Wschodu. Obok komentarza filologicznego analizującego zarówno warstwę językową jak i literacko-kulturową w oparciu o tło religioznawczo-historyczne - publikacja ta zawiera pierwsze tłumaczenie poematu na język polski oraz rekonstrukcję partyjskiego oryginału. Jest ona jednym z pierwszych kroków na drodze przywracania literaturze irańskiej, kojarzonej głównie z arcydziełami perskimi, zabytków zaginionej twórczości okresu średnioirańskiego; jest próbą wydobycia jej z mroków historii i przywrócenia utraconego miejsca w kanonie starożytnej literatury światowej.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=16231

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=16231