Świat kuriozów: od zadziwienia do fascynacji

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytet Opolski
Świat kuriozów: od zadziwienia do fascynacji
antropologia, kulturoznawstwo
Jekatierina

Kolejny tom serii „Stromata Anthropologica” poświęcony jest zagadnieniom związanym z odczuwaniem głodu, lecz głodu rozumianego jako metafora posiadania, chęć zaspokojenia jakiegoś pragnienia, głodu, który staje się namiętnością, zachcianką, żądzą, żądaniem, ochotą, życzeniem, pożądaniem… Pęd do posiadania czegoś niedostępnego lub trudnego do osiągnięcia zawsze wiąże się z pragnieniem zdobycia tego i nadzieją na zaspokojenie. Głodnym więc można być po prostu pokarmów, ale też wziąwszy głód w cudzysłów, głodnym można być przyjemności. Te zaś dla każdego mogą przyjmować inne oblicze. Można zatem pragnąć ponad wszystko władzy, sławy, zwycięstw, albo pożądać walki, wojny, krwi. Ktoś inny może być głodny wrażeń, adrenaliny, silnych doznań, uniesień, jeszcze inny dążyć będzie do zaspokojenia relacji z innymi, do przyjaźni, miłości, seksu. A jeszcze inny może pragnąć czegoś bardziej konkretnego, przyziemnego, jak pieniędzy, nikotyny, używek, rzeczy itd. itp. I tych różnorodnych „głodów” dotyczy kolejny tom serii.

Ze względu na szeroki zakres materiału oraz charakter interdyscyplinarny pozycja jest adresowana do badaczy historii kultury i literatury, do wykładowców i studentów dyscyplin humanistycznych, a także do szerokiego grona odbiorców interesujących się zagadnieniami dziejów kultury.

źródło opisu: http://www.akademicka.pl/index.php?detale=1&a=1&id=9909631

Kuba1025 | 2017-02-28