Magiczny królik. Czarodziejskie przygody

opowiadania, powieści dla dzieci
Wilga
2016-01-01
2016-01-01

Króliki z Księżycowej Łąki obawiają się ataku mrocznych królików, które chcą ukraść ich magię. Dlatego Strzała, który jest strażnikiem klucza, musi udać się do odległego świata, żeby chronić magię. Wybiera się tam trzy razy, za każdym razem trafia do innej małej dziewczynki, która ma swoje problemy i wzajemnie sobie z nimi pomagają. Dzięki magii... przyjaźni ;)
Fabuła jest strasznie schematyczna i powtarzalna, łatwo przewidzieć, co się stanie. Mimo to daję wysoką ocenę, bo moja sześcioletnia córka była zachwycona. Bardzo podobały jej się obrazki, ale przede wszystkim odwaga Strzały i próba rozwiązywania problemów bohaterów. Dla takiego malucha jest to pouczająca książka, która pozwala też poruszać ważne problemy (samotność, choroba rodzica, kłopoty w przyjaźni, radzenie sobie ze szkodnikami na wsi).

Fabuła jest...

Na tę obszerną publikację składają się trzy zupełnie oddzielne opowieści, których jedynym wspólnym elementem i bohaterem zarazem jest magiczny królik o imieniu Strzała. Strzała jest strażnikiem magicznego klucza, dzięki któremu łąka na której mieszka jest zielona i całemu stadu nie brakuje pożywienia. Niestety mroczne króliki chcą zdobyć klucz dla siebie dlatego Strzała musi uciekać przed nimi do innego świata. W ten oto sposób w pierwszej opowieści pt. "Czekoladowe marzenia" dociera na Ziemię do dziewczynki o imieniu Dagmara. Królik potrafi mówić i prosi aby dziewczynka nikomu nie zdradziła tajemnicy jego pochodzenia i magicznej mocy, którą posiada. Przy okazji pomaga też dziewczynce w znalezieniu nowej przyjaciółki gdyż po przeprowadzce do nowego miasta nikogo jeszcze nie zna a poza tym bardzo tęskni za psiakiem, którego niestety nie mogła zabrać ze sobą.

W drugiej historii pt. "Wakacyjny sen" Strzała znów musi uciekać przed mrocznymi królikami i tym razem trafia do Matyldy. Dziewczynka jest akurat na wakacjach w gospodarstwie wujka. Strzała stara się pomóc Matyldzie i jej kuzynowi Leonowi w rozwiązaniu problemu z dzikimi królikami, które pustoszą pola z uprawami i które jej wuj zamierza drastyczniej potraktować. Jednak czy im się to uda i czy Strzała będzie w gospodarstwie bezpieczny?

Trzecim, ostatnim opowiadaniem jakie maluchy znajdą w tej publikacji jest historia pt. "Plusk magii". Podobnie jak poprzednio Strzała wyrusza na Ziemię w poszukiwaniu schronienia i tym razem w ten sposób trafia do Sandry. Dziewczynka odwiedza akurat koleżankę z którą chodziła jeszcze niedawno do jednej klasy. Z początku trudno jej zaakceptować fakt, iż Magda tak szybko znalazła sobie nowe koleżanki i stara się aby zaprzyjaźniła się z nimi również Sandra. Czy magiczny królik będzie w stanie pomóc dziewczynce i czy w między czasie nie dopadną go mroczne króliki? Tego wszystkiego dowiecie się sięgając po tę pełną czarów publikację.

Każda z historii to zupełnie inna przygoda Strzały, który mimo iż sam ucieka przed niebezpieczeństwem okazuje wielką pomoc i wsparcie swoim nowym przyjaciółkom. Jego perypetie są tak magiczne jak on sam a przy tym pełne ciepła i zwykłych codziennych dziecięcych trosk. Pierwszy dzień w nowej szkole, obawa o los zwierzaków czy świadomość, że nasza najlepsza koleżanka zaprzyjaźnia się również z kimś innym to wszak sytuacje w jakich może znaleźć się każdy z nas, każde dziecko. Fajnie, że dzięki takim niezwykłym opowieściom jak te zawarte w książce maluchy mogą zobaczyć jak radzą sobie z nimi inne dzieci, czerpać wnioski z ich doświadczeń i decyzji.

Publikacja na pierwszy rzut oka wygląda na grubą i opasłą. Gdy jednak zgłębimy się w jej treść bardzo szybko okazuje się, że mimo iż jest tak obszerna przeczytanie jej nie zajmuje zbyt wiele czasu. Wszystko to za sprawą dużej czcionki i przejrzystej grafiki. Ponadto na kartach książki regularnie goszczą czarno-białe ilustracje uprzyjemniające przygodę z lekturą a dodatkowo tekst podzielony jest na rozdziały. Każdy z tytułów zawartych w tym zbiorze jest również dostępny oddzielnie, ale, że dobrego nigdy dość myślę, że nie ma się co rozdrabniać. Oczywiście polecam ;)

• Głośne czytanie z dziećmi
  • Półka mojej córki 2016