Hirameki

2016-05-06
2016-05-06
hirameki sztuka kleksy fantazja

Czy lubicie:
- określać, czym są [lub czym mogą być] mknące po niebie obłoki?
- dorysowywać wąsy/okulary/pirackie przepaski zasłaniające jedno oko/czapki/itd. w zdezaktualizowanych programach telewizyjnych, gazetkach promocyjnych, etc.?
- zgadywać wraz z bohaterami filmowymi, co może oznaczać dany obraz podczas przeprowadzania testu plam atramentowych Rorschacha?

Jeśli odpowiedziałyście bądź odpowiedzieliście pozytywnie choć na jedno z powyższych pytań, „Hirameki” będzie dla Was strzałem w dziesiątkę.

Ale po kolei: „Hirameki” autorstwa Peng i Hu to książka, na którą składają się setki [a może tysiące?] różnobarwnych kleksów, które tylko czekają na to, by poprzez dorysowanie na/dookoła/obok nich kresek, nadać im odpowiedni kształt. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia [ale gdyby i ta zawodziła, Autorzy dają swego rodzaju podpowiedzi. Na niektórych kleksach jest już coś narysowane; to coś może wskazać temat].

Najważniejsza jest wolność. Niczym nieskrępowana wyobraźnia. I dobra zabawa. „Hirameki” mają ponadto zdolność do pobudzania kreatywności i odstresowania. Dlatego też, niniejsza publikacja będzie odpowiednia dla osób w każdym wieku: dzieci może ponieść jeszcze niczym nieskrępowana wyobraźnia; dorosłych z kolei kleksy mogą wyzwolić z utartych schematów myślowych.

Rewelacyjna książka. Serdecznie polecam.

Egzemplarz książki do recenzji otrzymałem od Wydawcy w ramach współpracy barterowej.

Dłuższa recenzja na mojej stronie - link: https://karols.pl/hirameki-peng-hu-recenzja/

Czy lubicie:
- określać, czym są [lub czym mogą być] mknące po niebie obłoki?

Jeśli...

Znasz hirameki!
Spójrz w niebo i przypomnij sobie chwile, kiedy, leżąc na wznak, wpatrywałeś się w sufit albo w niebo, doznając olśnienia, gdy dostrzegałeś wśród przepływających obłoków wolno wyłaniający się statek pod pełnymi żaglami, który powooooli zamieniał się w pełznącego węża z rozwartą paszczą. To olśnienie, to właśnie hirameki. Ja takie hirameki przeżywam codziennie, kiedy otwieram rano oczy i widzę przez okno tę ścianę zieleni. Moje hirameki wprawdzie nie zmienia się płynnie jak chmury, ale za to jest dynamiczne. Postacie i stwory ruszają się pod wpływem wiatru. Najfajniejsze jest to, że hirameki można tworzyć w każdej chwili, w każdym miejscu i ze wszystkiego – światłocienia, górskich pejzaży, plam i nierówności na suficie czy falujących łanów zbóż i traw.
Mają one jedną wadę – są nietrwałe, a tym samym odbierają szansę na stworzenie dzieła sztuki.
Dwaj artyści – Peng i Hu takiego olśnienia doznali, patrząc na plamy „na kartkach papieru do wycierania pędzli, na parkiecie swojego atelier, na ścianach i koszulach”. Z tych olśnień i potrzeby szukania sensu w bezsensie, chaosie i nieładzie, powstała nowa forma sztuki – hirameki.
Jej zaletą jest trwałość.
Wystarczy wziąć pierwszy z brzegu kleks, długopis lub pisak w kolorze najlepiej czarnym lub niebieskim i utrwalać skojarzenia dowolnie lub według siedmiu kroków. Każdy krok to mnóstwo kolorowych plamek do uzupełnienia, dorysowania, wyłonienia z niebytu z dyskretnymi podpowiedziami i komentarzami autorów. Każdy krok to również wyzwanie, bo w miarę przekładania kartek podnosi się poziom stopnia trudności od form prostych, wymagających kilku kresek do wolnego stylu budującego całe obrazy, w których kleksy wchodzą ze sobą w interakcje.
Jedynym ograniczeniem twórczego aktu jest wyobraźnia.
To książka, która może stać się intymną księgą olśnień, do której nikt nie będzie miał prawa wglądu. Ma nie tylko właściwości terapeutyczne (wycisza, pomaga skupić uwagę, przekierowuje myśli, odpręża, angażuje umysł),ale i rozwojowe. To ostatnie ma ogromnie pożyteczne znaczenie szczególnie we wspieraniu psychofizycznego rozwoju dziecka, ponieważ inspiruje, uczy kreatywności i przełamywania schematów, precyzji manualnej, dostarczając mnóstwo radości, ale przede wszystkim znajdywać "szczęście w najmniejszym drobiazgu". Posiada też moc odkrywania siebie i swojej podświadomości, z której zasobów sami możemy sobie nie zdawać sprawy. Proces skojarzeń, wykorzystywany w psychologii w metodzie projekcji w teście plam atramentowych zwanej również testem Rorschacha od nazwiska jego twórcy (kontrowersyjną dla wielu psychologów),stosuje się w diagnozie klinicznej do określania cech osobowości i zaburzeń psychicznych badanego. Stąd moja sugestia o zastanowieniu się nad zakresem intymności tego zbiorku i dostępu do niego innych osób.
Tomik plam zaproponowany przez autorów można również wykorzystać do wspólnych zabaw rodzinnych. Jest w niej rozdział z identycznymi kleksami, które każdy z uczestników może zinterpretować niezależnie od innych, bo „dwanaście takich samych widoków gór...”, a „... w każdym mieszka inny stwór”! To także inspirująca pozycja na warsztaty z książką dla bibliotekarzy, wychowawców i opiekunów dzieci – w domu, w szkole, na koloniach i wycieczkach.
Ja już mam pomysł na wykorzystanie jej z moją zaprzyjaźnioną młodzieżą. Połączę go z konkursem na najbardziej odlotowe hirameki, w którym nagrodami będzie ta książka, torba z hirameki i naklejki.
Będzie szał!

Znasz hirameki!

Nie przepadam za kolorowankami dla dorosłych i innymi kreatywnymi publikacjami, ale akurat ta mnie do siebie przekonała :). Przerabianie kleksów i plam na zapierające dech w piersiach rysunki skojarzyło mi się z lekcją plastyki, w której uczestniczyłam jako dziecko. Jeżeli chcecie zobaczyć, jak książka prezentuje się w środku i co o niej sądzę, to zachęcam do obejrzenia mojej recenzji w formie wideo: https://youtu.be/ddlO-pMJaTg

• Lista 2023 - dzieci
  • Z polecenia