XX Światowy Dzień Młodzieży. Kolonia 2005

Okładka książki XX Światowy Dzień Młodzieży. Kolonia 2005 Benedykt XVI
Okładka książki XX Światowy Dzień Młodzieży. Kolonia 2005
Benedykt XVI Wydawnictwo: Wydawnictwo AA Seria: Z nauczania Benedykta XVI religia
religia
Z nauczania Benedykta XVI
Wydawnictwo AA
2005-01-01
2005-01-01

Mniej więcej co 2- 3 lata na Światowe Dni Młodzieży do różnych krajów przyjeżdżają tysiące, a nawet miliony, młodych ludzi, którzy wspólnie chcą pogłębiać wiarę i świadczyć o Chrystusie. W tym roku, już po raz kolejny, dar organizowania ŚDM spotkał Polskę. Zanim jednak sami pojedziemy na Światowe Dni Młodzieży chyba warto wiedzieć, czym są te spotkania i jak one wyglądały w ubiegłych latach – chociażby, jak było w 2005 roku w Kolonii – pierwszy raz bez inicjatora ŚDM, Jana Pawła II.

XX Światowe Dni Młodzieży pod hasłem „Przybyliśmy oddać Mu pokłon” to wyjątkowe spotkanie, ponieważ po raz pierwszy uczestniczył w nich „nowy” papież – Benedykt XVI. Od 16 sierpnia [2005 roku], za wzorem Trzech Mędrców, tysiące młodych ludzi przybywało do Kolonii „oddać pokłon Dzieciątku” i móc później „wrócić do domu odmienną drogą”, czyli drogą pełną nowej energii do pracy, nauki, do bycia blisko drugiej osoby, gotowi do pogłębiania wiary i życia z pełnią nadziei.

Książka, którą mam przed sobą, zatytułowana po prostu „Światowe Dni Młodzieży – Kolonia 2005” – to nic innego, jak zbiór wszystkich homilii i przemówień, które podczas tamtych Dni Młodzieży zostały wygłoszone. Jednak są to nie tylko słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego Benedykta XVI, ale także możemy przeczytać słowa wygłoszone przez różnych arcybiskupów czy kardynałów, a nawet możemy przeczytać wypowiedź ówczesnego prezydenta Niemiec – Horsta Köhlera. Wszystkie jednak mają jakąś wartość; nie tylko mówią o samych Dniach, ale każde z tych wypowiedzi posiada odmienne piękno ukryte.

„Im lepiej znasz Jezusa, tym bardziej pociąga cię jego tajemnica; im częściej Go spotykasz, tym bardziej chcesz Go szukać.”

Słowa Benedykta XVI skierowane są do różnych osób: do młodzieży z całego świata, do seminarzystów, a także do Żydów, wspólnot muzułmańskich oraz biskupów niemieckich. Ojciec Święty w swojej wypowiedzi do seminarzystów mówi między innymi o szczególnym czasie dla kleryków, jaki przeżywają w seminarium. Wspomina o tym istotnym dla przyszłych kapłanów okresie, o tym jak dużą rolę w tym czasie odgrywają dla nich pouczenia i wskazówki przełożonych oraz osobista relacja z Jezusem. Jednak nie tylko te słowa – wszystkie wypowiedzi papieża Benedykta XVI są niezwykle piękne i trafiają prosto w serce. Pozwalają lepiej zastanowić się między innymi nad sensem życia i odkryć własne powołanie.

Jako „przedsmak” tegorocznych ŚDM, książka ta wspaniale wprowadza w atmosferę spotkań, wzbudza chęć poznania swoich rówieśników z różnych krajów i kontynentów, a także zachęca do głębszego przeżywania wiary i rozwoju duchowego wspólnie z naszym tegorocznym przewodnikiem – papieżem Franciszkiem.

Może jak zwykle słodzę, ale cieszę się, że ta książka trafiła w moje ręce i mogłam ją przeczytać. Mnie poruszyła bardzo, dlatego Was również zachęcam do sięgnięcia po nią.

• 2016

Dodaj cytat z książki XX Światowy Dzień Młodzieży. Kolonia 2005