Wybrane problemy współczesnych małżeństw i rodzin

Okładka książki Wybrane problemy współczesnych małżeństw i rodzin Hanna Liberska, Alicja Malina
Okładka książki Wybrane problemy współczesnych małżeństw i rodzin
Hanna LiberskaAlicja Malina Wydawnictwo: Difin nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Difin
2011-01-01
2011-01-01

Okładka książki Psychologia wychowania. Wybrane problemy Hanna Liberska, Janusz Trempała
Psychologia wy... Hanna Liberska, Jan...
Okładka książki Zmiany w życiu współczesnych ludzi i ich konteksty Hanna Liberska, Alicja Malina, Dorota Suwalska-Barancewicz
Zmiany w życiu... Hanna Liberska, Ali...
Okładka książki Psychologia agresji. Wybrane problemy Marzanna Farnicka, Hanna Liberska, Dorota Niewiedział
Psychologia ag... Marzanna Farnicka, ...
Okładka książki Psychologia rodziny Iwona Janicka, Hanna Liberska
Psychologia ro... Iwona Janicka, Hann...

W książce zostały przedstawione i omówione według kolejności fragmenty prac naukowych. Do problemów współczesnych małżeństw i rodzin, autorzy zaliczyli i przedstawili:

- nowe rozumienie, definiowanie rodziny i jej znaczenia w kontekście wchodzenia w związek małżeński lub nie (np. związki kohabitacyjne, nieformalne) i odchodzenie od planów prokreacyjnych na rzecz realizacji własnych indywidualnych celów życiowych; także związanych z cechami osobowościowymi determinującymi wartość zadań związanych z małżeństwem i rodziną (współczesne zmiany i odejście od klasycznie rozumianej realizacji zadań rozwojowych okresu wczesnej dorosłości) - M. Plopa, M. Farnicka, A. M. Łukasiewicz, S. Skopińska, H. Liberska, A. Malina, E. Reniecka,
- znaczenie przywiązania dla funkcjonowania młodych dorosłych w związkach intymnych — H. Liberska, D. Suwalska,
- jakość życia małżeńskiego kobiet w okresie "pustego gniazda" - B. Jarończyk,
- ważność ojcowskiego zaangażowania w życie rodzinne, w tym również odejście od patriarchatu na rzecz równości rodzicielskiej i roli mężczyzny jako partnera w związku — J. Nesterowicz-Wyborska,
- życie rodziny z dzieckiem autystycznym — J. Buława-Halasz,
- negatywna emocjonalność wobec starości i osoby starsze w rodzinie — E. Sygit-Kowalkowska,
- zjawisko kompresji wiekowej we współczesnych rodzinach: "dorosłe" stroje "niedorosłych" dziewcząt — A. Szymanik,
- problem konsumpcjonizmu obecny we współczesnych rodzinach — K. Łukowska,
- istota funkcji opiekuńczej w rodzinie w kontekście demograficznego starzenia się społeczeństwa — K. Thel,
- poradnictwo interdyscyplinarne dla rodzin — A. Wesołowska.

• Nauki Społeczne - psychologia/pedagogika/socjologia

Dodaj cytat z książki Wybrane problemy współczesnych małżeństw i rodzin