Opowiadania sewastopolskie i inne

Adrian

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

timbwolf3 | 2016-08-18
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Po lekturze pierwszego, krótkiego opowiadania "Sewastopol w grudniu 1854" z "Opowiadań sewastopolskich " Lwa Tołstoja, na kartach którego czytelnikowi ukazuje się obraz tytułowego miasta podczas wojny krymskiej i które autor wieńczy pointą sławiącą potęgę rosyjskiego narodu i zapewnia o niemożności w jakikolwiek sposób jej zachwiania, oczekujemy kolejnych anegdot i historii w podobnym, żołniersko - filozoficznym duchu, mimo że nie jest to lektura łatwa, wymaga wgłębienia się i refleksji nad każdym zdaniem.
Akcja drugiego opowiadania "Sewastopol w maju 1885 roku" rozgrywa się w okopach oblężonego miasta, a jego bohaterem jest... Prawda. Tołstoj przedstawia nam tu różne postawy prezentowane podczas wojny, brawura miesza się tu z asekuracją, próżność i brak zasad z moralnością, śmierć w chwale za ojczyznę przeciwstawiana jest z odznaczeniem żołnierza który unika okopów jak ognia, kto jest złoczyńcą a kto bohaterem, kto zacny, a kto nikczemny? to można tylko rozstrzygnąć po...

Don_Pelirrojo | 2016-05-21

Najbardziej w pamięć zapadły mi: Sewastopol w grudniu, Hadżi-Murat, Sonata Kreutzerowska, Trzy śmierci, i Zamieć.