Stosunek kleru do państwa i oświaty. Fakty i dokumenty

Wydawnictwo: Toporzeł
kościół, państwo
historia
Leszy

Książka zawiera niepublikowane po wojnie materiały, zebrane przez członków Związku Nauczycielstwa Polskiego. Po sześćdziesięciu latach odzyskały one swoją aktualność. Instrukcja dotycząca wprowadzenia religii do szkół, ustawa antyaborcyjna, pielgrzymki wojska i policji, wreszcie konkordat - to już współczesne akty ingerencji Kościoła Rzymskokatolickiego w życie Państwa. Dlaczego Kościół tak bezkompromisowo wtargnął do szkół? Odpowiedzi udzielają strony tej książki.
Dzisiaj na naszych oczach kler zdobywa coraz większe wpływy. Zdobywa je, bo po półwiecznej z górą przerwie społeczeństwo nie pamięta o konsekwencjach jego zwycięstw w latach międzywojennych. Nie należy zapominać, że Kościół to nie tylko miejsce kultu i urokliwa bogactwem, niewinna tradycja, lecz - przede wszystkim - wpływowa siła polityczna. Siła, która chce nas sobie podporządkować.

gggagg | 2019-09-30

W stylu Boya-Żeleńskiego "Nasi okupanci". Niewiele się od międzywojnia w tym temacie zmieniło.

Leszy | 2016-04-09

Mimo,iż to zbiór faktów z międzywojnia to ze smutkiem zauważyłem,że indoktrynacja katolicka i mafijne zagrywki Kościoła są ciągle aktualne.