Zacznij od nowa

2016-05-19
2016-05-19
Xenia Wiśniewska
Xenia Wiśniewska

Problemy Barbary - głównej bohaterki rozpoczynają się w chwili śmierci jej przyjaciółki. Rzuca palenie. Na początku przytyła tylko nieznacznie. Ale potem tyje coraz bardziej. Zapisuje się do Strażników Wagi. Jest to książka, która pokazuje, że zawsze można zacząć wszystko od nowa.

Barbara mocno przeżywa śmierć swojej przyjaciółki i postanawia rzucić palenie. Papierosy zamienia na jedzonko, dużo jedzonka. Od chwili, gdy zaczyna przybierać na wadze, jej "idealne" życie się wykoleja.
Początek tej powieści był dla mnie ogromnie zniechęcający. Bohaterka wydawała mi się strasznie tępa i nie potrafiłam dojrzeć w jej zachowaniu niczego pozytywnego. Jednak wraz z rozwojem akcji trochę ocieplił się mój stosunek do niej, kiedy to autorka dała mi lepszy obraz tego jak układa się w małżeństwie Barbary i Franklina. "Zacznij od nowa" porusza przede wszystkim problem nieradzenia sobie z przyrostem wagi, ale też z tym jaki mają wpływ na nasze życie pozytywne relacje z ludźmi lub ich brak. Czasami przez lata ukrywamy swoje prawdziwe "ja", bo tak jest wygodnie i dostosowujemy się do innych ludzi. Sami się chowamy, a jak się okazuje i nasi najbliżsi nie są lub nie byli tacy jak nam się wydawało. Później pojawiają się nowe osoby, które dają nam swobodę do bycia tym kim naprawdę jesteśmy.
Jaka jest ta powieść? Czasami z lekka zabawna, czasami troszkę irytująca, ale w sumie nie taka zła jak ją początek malował 😉 Odnalazłam w niej odrobinę siebie.

Pierwsze kilkanaście stron męczyłam prawie tydzień. Główna bohaterka wkurzała mnie strasznie, zachowując się jak nastolatka, i z przerażeniem myślałam, że tak będzie już przez całą książkę. Szybko okazało się, że pierwsze wrażenie było mylne. Barbara okazała się złożoną i ciekawą postacią, który przybierając kolejne kilogramy przechodziła drastyczną zmianę. Śmiało można powiedzieć, że dzięki swoim problemom z wagą rozwiązała inne życiowe problemy i nareszcie przejrzała na oczy.
Barbarze kibicuje się przez całą książkę. Najpierw trzyma się kciuki za jej dietę, a później po prostu za nią, żeby jak najlepiej jej się ułożyło.

"Zacznij od nowa" to powieść przede wszystkim dla kobiet. One odnajdą się w niej doskonale i odnajdą jeden z przepisów na szczęście. Bo nie ma złej pory za zmiany. W każdym momencie, w każdym wieku, wszędzie można, a nawet trzeba żyć w zgodzie ze sobą i próbować wyłapać z życia to, co najlepsze.

więcej na: http://aleksandrowemysli.blogspot.com/2016/06/zacznij-od-nowa-susan-sussman.html

więcej na:...

Jak bardzo może zmienić się życie, kiedy przytyjesz? Okazuje się, że nawet diametralnie. Nagle weryfikują się miłości, przyjaźnie i priorytety, a cały świat dosłownie staje na głowie. Przynajmniej to spotkało główną bohaterkę „Zacznij od nowa”, Barbarę.

Książka Susan Sussman to swoiste studium… tycia. Już tytuły rozdziałów mówią same za siebie. Pierwszy to „48 kg”, kolejny „52-59 kg”, „59-66 kg”, i tak dalej (tytułu ostatniego nie będę zdradzać). Barbara przybiera na wadze z powodu śmierci swojej ukochanej przyjaciółki. By uczcić jej pamięć, w jednej chwili rzuca palenie, ale tym samym popada w inny nałóg – jedzenie.

Na początku jest szczupłą i atrakcyjną żoną polityka oraz matką dwójki nastolatków. Cierpi z powodu straty bliskiej osoby i nie spełnia się zawodowo, za to ma poukładane życie rodzinne. Dopiero wraz z dodatkowymi kilogramami, wychodzi na jaw, że nie wszystko jest tak idealne, jak mogłoby się początkowo wydawać.

Autorka skupia się tylko na kilku bohaterach, ale dzięki temu wyraźnie ich rozrysowuje. Najbardziej polubiłam nową przyjaciółkę Barbary z klubu „Anonimowych Żarłoków”. Kathlyn nie przejmuje się niczym, jest wiecznie roześmiana i otwiera Barbarze oczy na świat. Podobnie jak Mac, dziennikarz, poznany przypadkiem pewnej mglistej nocy…

Choć może się wydawać, że jest to powieść o przybieraniu na wadze i związanych z tym perypetiach, to w miarę czytania okazuje się, że Susan Sussman użyła tego tematu jako pretekstu do poruszenia ważniejszych kwestii. Przede wszystkim akceptacji siebie, odnajdywania bratnich dusz w najbardziej zaskakujących sytuacjach i zaczynania wszystkiego od nowa, kiedy najmniej ma się na to ochotę. Bo zawsze jest nowy początek, a szczęście czeka tam, gdzie się go nie spodziewamy.

Jestem zaskoczona, bo nie przypuszczałam, że to będzie tak pozytywna książka. Ma swoje minusy, takie jak: powtarzające się (a tym samym irytujące) wstawki „puff-puff” w narracji głównej bohaterki, które miały nawiązywać do jej chęci zaciągnięcia się papierosem. Tak samo irytowała mnie też niekiedy sama Barbara swoim zaślepieniem i podejściem do życia. Wszystko to jednak szczegóły, bo powieść jest nietypowa i ciekawa. A co najważniejsze – napisana z pomysłem.

Ta książka jest "tak babska", że aż boli. Niezwykle trafny obraz kobiety, jej psychiki, sposobu postrzegania świata, emocjonalnych wzlotów i upadków, jednym słowem rewelacja!!! Która z nas nie przeżywa podobnych dylematów, nie angażuje się bez reszty w prawdziwą przyjaźń, nie boryka się z problemami swej figury i nie wywraca "kota na drugą stronę", jeśli chodzi o relacje damsko-męskie. Polecam książeczkę również z uwagi na subtelne poczucie humoru, bo chwilami buzia sama składa się do uśmiechu. No i piękne przesłanie - musimy żyć swoim życiem, a nie patrzeć na nie tylko pod kątem tego, co powiedzą inni. Nawet, jeśli chodzi o osoby nam najbliższe.

Lekko i z humorem napisana powieść o tym, że na każdym etapie nadwagi można zacząć się skutecznie odchudzać i że zawsze można pozbyć się ze swojego życia tego, co w nim najbardziej toksyczne...także i męża:))!!
Inspirujące, zabawne, świetne na lato!! Polecam!

Inspirujące, zabawne, świetne na lato!! Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

lekkie i przyjemne czytadło - pewnie wiele z nas odnajdzie w sobie coś ze zmagań bohaterki z rosnącymi kilogramami i próbami zrzucenia winy za kilka życiowych niepowodzeń właśnie na nie:)

Pierwsza połowa zniechęcająca, historia "zdobywania" kolejnych kilogramów przez bohaterkę, dopiero w drugiej części więcej się dzieje. Morał: zawsze można zacząć od nowa :)

Nie spodziewałam się, że tak mi się spodoba ta książka. Historia zwyczajnej kobiety, zwyczajne życie wydawać by się mogło. Jak w prawdziwym życiu.

Susan Sussman Zacznij od nowa Zobacz więcej
Susan Sussman Zacznij od nowa Zobacz więcej