rozwińzwiń

Enuma Eliš, czyli opowieść babilońska o powstaniu świata. W kręgu Enuma Eliš

Okładka książki Enuma Eliš, czyli opowieść babilońska o powstaniu świata. W kręgu Enuma Eliš Bogusław Bednarek, Józef Bromski
Okładka książki Enuma Eliš, czyli opowieść babilońska o powstaniu świata. W kręgu Enuma Eliš
Bogusław BednarekJózef Bromski Wydawnictwo: Wydawnictwo Wacław Bagiński i Synowie religia
195 str. 3 godz. 15 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Wacław Bagiński i Synowie
Data wydania:
1998-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
195
Czas czytania
3 godz. 15 min.
Język:
polski
ISBN:
8386480467
Tagi:
Babilon kosmogonia epos
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wszystek krąg ziemski. Antropologia, historia, literatura. Prace ofiarowane Profesorowi Czesławowi Hernasowi Jerzy Bartmiński, Wojciech Bęben, Bogusław Bednarek, Stanisław Bereś, Michał Błażejewski, Anna Brzozowska-Krajka, Wojciech Józef Burszta, Elżbieta Dąbrowska, Janusz Dunin, Jerzy Jastrzębski, Jan Mirosław Kasjan, Krystyna Kossakowska-Jarosz, Piotr Kowalski, Aleksander Wit Labuda, Zbigniew Libera (antropolog), Jolanta Ługowska, Jacek Łukasiewicz, Wojciech Łysiak, Anna Martuszewska, Ewa Nowina-Sroczyńska, Joanna Pyszny, Czesław Robotycki, Franciszek M. Rosiński, Dorota Simonides, Ludwika Ślękowa, Teresa Smolińska, Jacek Sokolski, Wojciech Soliński, Roch Sulima, Janusz Tazbir, Zbigniew Wójcik, Krzysztof Wrocławski, Tadeusz Żabski, Andrzej Zawada
Ocena 0,0
Wszystek krąg ... Jerzy Bartmiński, W...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
128
128

Na półkach: ,

Pierwszego polskiego przekładu „Enuma elisz”, jednego z najważniejszych teologicznych tekstów mezopotamskich, dokonał w 1925 r. ks. Józef Bromski, z języka oryginału. Było to bez wątpienia zadanie ambitne i całkiem nowoczesne jak na ówczesne realia, w których to wiedza powszechna na temat Mezopotamii była, w porównaniu do dzisiejszej, bardzo skromna i dochodziła do Polski z pewnością z opóźnieniem.

Bromski opatrzył tekst dość lakonicznym wstępem oraz, co ważniejsze, licznymi przypisami, za pomocą których starał się jak najlepiej przybliżyć i rozjaśnić czytelnikowi treść. Należy go za to docenić, jak na ówczesne możliwości jest to opracowanie całkiem informatywne.

Język tego przekładu, choć biorąc pod uwagę ówczesne maniery, jest prosty, to jednak jest już na dzień dzisiejszy w wielu miejscach toporny, co oczywiście jest podyktowane w dużej mierze tym, że sam epos w oryginale pisany był językiem archaicznym, jak również rażący nieaktualnymi już formami gramatycznymi. Bromskiemu jednak nie w pełni udało się oddać dostojny i podniosły klimat eposu, w zamian złagodził jego temperament. Widać to szczególnie porównując jego przekład do tego, którego dokonała (również z oryginału) Krystyna Łyczkowska i który został zamieszczony w tomiku „Mity akadyjskie” wydawnictwa Agade. Jest on aktualniejszy i mimo wszystko lepszy.

Pierwszego polskiego przekładu „Enuma elisz”, jednego z najważniejszych teologicznych tekstów mezopotamskich, dokonał w 1925 r. ks. Józef Bromski, z języka oryginału. Było to bez wątpienia zadanie ambitne i całkiem nowoczesne jak na ówczesne realia, w których to wiedza powszechna na temat Mezopotamii była, w porównaniu do dzisiejszej, bardzo skromna i dochodziła do Polski z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    13
  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    3
  • Mezopotamia
    2
  • Inwentaryzacja
    1
  • Sumer
    1
  • Mity, religie
    1
  • Religie, Antropologia, etnologia
    1
  • Na półce
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także