Sól ziemi

Wydawnictwo: Towarzystwo Przyjaciół Ossolineum
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Orchaid

Seria książek, w której "Sól ziemi" Katarzyny Łeńskiej-Bąk jest kolejnym tomem, proponuje atrakcyjną poznawczo wyprawę przez czas i kulturowo zróżnicowane przestrzenie. Dzięki autorom interesująco napisanych monografii czterech znaków kultury: chleba, soli, wina i wody, docieramy do samych jej źródeł - mitów, symboli, wierzeń, rytuałów, magii; możemy zrozumieć sposoby oswajania świata przez naszych przodków, odczytywać, a raczej interpretować nieczytelny dziś kod, w którym ludzkość zapisywała swoje doświadczanie natury, kosmosu.

źródło opisu: http://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=48694

Octopus | 2017-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

"Sól kuchenna - z pozoru zwyczajna i bardzo popularna, a pod tą powłoczką ileż ukrytych znaczeń...".
Z tej książki sporo można się właśnie dowiedzieć jakie było jej rytualne, symboliczne, lecznicze czy ochronne znaczenie. Dlaczego była niezbędna w niektórych momentach życia, a w innych zakazana. Do dnia dzisiejszego witamy młodą parę, lub znamienitych gości chlebem i SOLĄ.
Ciekawa, rzetelna i warta przeczytania pozycja, aczkolwiek momentami pisana trudnym językiem, z powtórzeniami. Zawiera jednak dużo informacji z różnych dziedzin, gdzie łącznikiem jest właśnie sól.
Teraz przygotowując potrawy zupełnie inaczej patrzę na tę przyprawę.
Jedna gwiazdka więcej za niecodzienny temat :).