pH neutralna wobec życia i śmierci

Seria: Europejski Poeta Wolności
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
0 (0 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
poezja
kinga

Wiersze zawarte w tomie pH neutralna wobec życia i śmierci ? podobnie jak w sześciu innych książkach poetyckich Dimkovskiej ? pełne są bogato rozgałęzionych asocjacji, ostrych ripost, parodystycznych parafraz, zaskakujących skojarzeń i metafor. To poezja niezależna, odważna i skłonna do autodestrukcyjnej refleksji. Dimkovska w pełni korzysta z wolności tworzenia własnego poetyckiego świata, którego nowoczesność godzi z macedońską tradycją kulturową i religijną. ?Odkopuje? to, co jest w nich żywe i co żywe jest w poezji. Wyzwolona z banalności, poszukuje sensu, nie stroniąc od ironii. Aktualnym zagadnieniom naszych czasów potrafi nadać odpowiednią formę poetycką. Śmiało porusza problemy ciała i cielesności, niezależna od konwencji społecznych i poetyckich. Silna, często radykalna, pozostaje wierna własnej ars poetica. Żyje i tworzy na swój nomadyczny sposób, a wyznawana przez nią wolność wyróżnia ją nie tylko wśród pisarzy macedońskich.

źródło opisu: wydawca

neuromance | 2018-08-10
Usti | 2017-01-25
Eliza | 2016-03-18

Rozpoczyna się Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności

Festiwal to trzy dni (17 – 19 marca) spotkań z europejską poezją na najwyższym poziomie. W jego ramach odbędą się debaty z udziałem literackich autorytetów, krytyczne rozmowy o przekładzie poezji oraz gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska. Kto z nominowanych zdobędzie statuetkę i 100 tysięcy złotych? Przekonamy się 19 marca.