Protestantyzm w życiu zbiorowym

Wydawnictwo: Wydawnictwo "MILLA"
filozofia, etyka
Macław

Krótka historia protestantyzmu i jego następstwa w krytycznym ujęciu Feliksa Konecznego. Pierwsze wydanie pracy ukazało się w 1938 roku. Obecne wydanie jest poprawioną wersją wydania z 1998 roku. TEOLOGIA A POLITYKA; DOGAMTYKA A ETYKA II. O NARZĘDZIA DO PRAC KOŚCIOŁA III. REFORMA CZY REWOLUCJA.. IV. SCHOLASTYKA A HUMANIZM. V. ANORMALNOŚĆ. EGOCENTRYZM. VI. REJUDAIZACJA. VII. ...

TEOLOGIA A POLITYKA; DOGAMTYKA A ETYKA
II. O NARZĘDZIA DO PRAC KOŚCIOŁA
III. REFORMA CZY REWOLUCJA..
IV. SCHOLASTYKA A HUMANIZM.
V. ANORMALNOŚĆ. EGOCENTRYZM.
VI. REJUDAIZACJA.
VII. SPORY O ISTOTĘ EUCHARYSTII.
VIII. HEGEMONIA RELIGIJNA MONARCHÓW.
IX. SIEDEMNAŚCIE KONFESJI.
X. DOGMATYKI KOMPROMISOWE.
XI. W ANGLII I NIDERLANDACH.
XII. DO SYNKRETYZMU.
XIII. BRAK TOLERANCJI MECHANIZACJI.
XIV. „UNIA” DLA HOHENZOLLERNÓW.
XV. HERRNHUT.
XVI. Z RELIGII GAŁĄŹ ADMINISTARCJI PAŃSTWOWEJ.
XVII. DOGMATYKA DZIEŁEM RZĄDÓW, BIZANTYNIZM.
XVIII. GENEZA NEOPOGANIZM.
XIX. DZIEWIĘĆ NASTĘPSTW PROTESTANTYZMU.

źródło opisu: Wydawnictwo Milla 1998

źródło okładki: Wydawnictwo Milla 1998

Macław | 2016-01-29

Feliks Koneczny w swej książce opisuje role i rozwój protestantyzmu na przestrzeni lat w Europie. Zawarte w książę spostrzeżenia przybliżają ogólny obraz protestantyzmu Marcina Lutra oraz jego wkładu w zmianie dogmatu myśli katolickiej. Konieczny przedstawia tezę, w myśl której protestantyzm prowadzi do absolutyzmu i mechanizacji życia społecznego nad, którym władzę w coraz to szerszym aspekcie nad życiem jednostki zaczyna sprawować państwo i jej nadmierny przyrost administracyjny. Etyka w życiu społecznym zaczyna się kurczyć, a państwo zaczyna być od niej zwolnione stąd też przyrost materii nad duchem.

Pozycja ciekawa jak większość prac Feliksa Konecznego, do których warto jest zaglądać, a także rozpowszechniać myśl tego wybitnego polskiego naukowca.