Protestantyzm w życiu zbiorowym

Okładka książki Protestantyzm w życiu zbiorowym
Feliks Koneczny Wydawnictwo: Wydawnictwo "MILLA" filozofia, etyka
43 str. 43 min.
filozofia, etyka
Wydawnictwo "MILLA"
1998-01-01
1998-01-01
43 min.
Filozofia filozofia polityki historiozofia historia filozofia religii cywilizacja etyka etyka protestancka

Spojrzenie na historię protestantyzmu w świetle wpływu jaki miał na życie społeczne obszarów nim ogarniętych. Autor skupia się na luteranizmie i kalwinizmie, odrobinę wspierając się jedynie anglikanizmem i historią protestantów holenderskich. Jakkolwiek spostrzeżenia mogą wydawać się stronnicze, to nie można odmówić wielu z nich zasadności. Okazuje się, że mariaż państwa z religią, a co za tym idzie - absolutyzm państwowy, czy pomysł etyki oderwanej od chrześcijaństwa, to pomysły, które zrodziły się w obrębie intelektualnego tygla protestantyzmu. Książka rzuca nowe spojrzenie na odmienność społeczeństw języka niemieckiego, a także zarzewie pomysłów, które w przetworzone są tak silnie promowane w UE. Nie wspominając już o podglebiu "woli mocy" u nazistów.

Plus za zgrabną charakterystykę historii religii protestanckiej. Koneczny jednak nie potrafi wyjść w swoich dziełach poza swoje przekonania. Katolicyzm stawia ponad wszystko i opis innej religii czy też cywilizacji przybiera formę krytyki. W podsumowaniu potwierdza to jednoznacznie. Dziewięć następstw protestantyzmu i oczywiście dziewięć negatywnych. Cała broszura nie zawiera choćby zdania gdzie autor dostrzega jakiś pozytyw protestantyzmu.

Feliks Koneczny w swej książce opisuje role i rozwój protestantyzmu na przestrzeni lat w Europie. Zawarte w książę spostrzeżenia przybliżają ogólny obraz protestantyzmu Marcina Lutra oraz jego wkładu w zmianie dogmatu myśli katolickiej. Konieczny przedstawia tezę, w myśl której protestantyzm prowadzi do absolutyzmu i mechanizacji życia społecznego nad, którym władzę w coraz to szerszym aspekcie nad życiem jednostki zaczyna sprawować państwo i jej nadmierny przyrost administracyjny. Etyka w życiu społecznym zaczyna się kurczyć, a państwo zaczyna być od niej zwolnione stąd też przyrost materii nad duchem.

Pozycja ciekawa jak większość prac Feliksa Konecznego, do których warto jest zaglądać, a także rozpowszechniać myśl tego wybitnego polskiego naukowca.