Protestantyzm w życiu zbiorowym

- Kategoria:
- filozofia, etyka
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo "MILLA"
- Data wydania:
- 1998-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 1998-01-01
- Liczba stron:
- 43
- Czas czytania
- 43 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 8388160222
- Tagi:
- Filozofia filozofia polityki historiozofia historia filozofia religii cywilizacja etyka etyka protestancka
Krótka historia protestantyzmu i jego następstwa w krytycznym ujęciu Feliksa Konecznego. Pierwsze wydanie pracy ukazało się w 1938 roku. Obecne wydanie jest poprawioną wersją wydania z 1998 roku.
TEOLOGIA A POLITYKA; DOGAMTYKA A ETYKA
II. O NARZĘDZIA DO PRAC KOŚCIOŁA
III. REFORMA CZY REWOLUCJA..
IV. SCHOLASTYKA A HUMANIZM.
V. ANORMALNOŚĆ. EGOCENTRYZM.
VI. REJUDAIZACJA.
VII. SPORY O ISTOTĘ EUCHARYSTII.
VIII. HEGEMONIA RELIGIJNA MONARCHÓW.
IX. SIEDEMNAŚCIE KONFESJI.
X. DOGMATYKI KOMPROMISOWE.
XI. W ANGLII I NIDERLANDACH.
XII. DO SYNKRETYZMU.
XIII. BRAK TOLERANCJI MECHANIZACJI.
XIV. „UNIA” DLA HOHENZOLLERNÓW.
XV. HERRNHUT.
XVI. Z RELIGII GAŁĄŹ ADMINISTARCJI PAŃSTWOWEJ.
XVII. DOGMATYKA DZIEŁEM RZĄDÓW, BIZANTYNIZM.
XVIII. GENEZA NEOPOGANIZM.
XIX. DZIEWIĘĆ NASTĘPSTW PROTESTANTYZMU.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 26
- 25
- 6
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Książka "Protestantyzm w życiu zbiorowym" autorstwa prof. Feliksa Konecznego to bez wątpienia jedno z najważniejszych dzieł polskiej myśli humanistycznej. Koneczny był wybitnym polskim historykiem kultury, socjologiem i filozofem, a jego książka to prawdziwy klasyk nauki.
W swoim dziele Koneczny zajmuje się wpływem protestantyzmu na kulturę i życie zbiorowe, a zwłaszcza na rozwój narodowy. Jego analiza jest bardzo rzetelna i precyzyjna, a jednocześnie lekka i przystępna. Książka ta jest nie tylko cennym źródłem wiedzy, ale także bardzo interesującą lekturą.
Prof. Koneczny był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły socjologicznej, a jego wkład w rozwój nauki jest nieoceniony. Był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem zagranicznym Francuskiej Akademii Nauk i członkiem honorowym Towarzystwa Naukowego we Lwowie.
Książka "Protestantyzm w życiu zbiorowym" jest nie tylko arcydziełem naukowym, ale także cennym źródłem informacji o życiu i twórczości Feliksa Konecznego. Dzieło to pozostaje nadal aktualne i stanowi ważny punkt odniesienia dla badaczy kultury i historii.
Warto zauważyć, że w swojej pracy Koneczny skupił się na analizie wpływu protestantyzmu na kulturę i rozwój narodowy, co czyni tę książkę szczególnie wartościową dla wszystkich zainteresowanych historią i kulturą Polski oraz Europy.
Książka "Protestantyzm w życiu zbiorowym" autorstwa prof. Feliksa Konecznego to bez wątpienia jedno z najważniejszych dzieł polskiej myśli humanistycznej. Koneczny był wybitnym polskim historykiem kultury, socjologiem i filozofem, a jego książka to prawdziwy klasyk nauki.
więcej Pokaż mimo toW swoim dziele Koneczny zajmuje się wpływem protestantyzmu na kulturę i życie zbiorowe, a zwłaszcza na...
Bardzo dobre, bardzo krótkie dzieło. Koneczny w sposób bardzo spostrzegawczy ocenia wpływ protestantyzm jako religii, która zaszkodziła teologii w kontekście społecznym. Bardzo zwraca też uwagę na silnie polityczne uzależnienie doktrynalnosci różnych odłamów protestantyzmu. Po trzecie jest też ciekawie zaznaczony temat absurdalnych wyników protestantyzacji. Między innymi autor wspomina o mnogości podziałów, które sprawiły, że protestantyzm nigdy nie był jednym, ani silnym wyznaniem. Ciągle różnicę doprowadzające do wojen i konfliktów były w tym towarzystwie nieuniknione, szczególnie, że ta religia wrecz powstała po to, by władza świecka mogła nią wpływać na ludzi.
Bardzo dobra lektura. Niestety tak mało rozbudowana, że wszystko zaledwie zaznacza, a nie wyjaśnia.
Bardzo dobre, bardzo krótkie dzieło. Koneczny w sposób bardzo spostrzegawczy ocenia wpływ protestantyzm jako religii, która zaszkodziła teologii w kontekście społecznym. Bardzo zwraca też uwagę na silnie polityczne uzależnienie doktrynalnosci różnych odłamów protestantyzmu. Po trzecie jest też ciekawie zaznaczony temat absurdalnych wyników protestantyzacji. Między innymi...
więcej Pokaż mimo toSpojrzenie na historię protestantyzmu w świetle wpływu jaki miał na życie społeczne obszarów nim ogarniętych. Autor skupia się na luteranizmie i kalwinizmie, odrobinę wspierając się jedynie anglikanizmem i historią protestantów holenderskich. Jakkolwiek spostrzeżenia mogą wydawać się stronnicze, to nie można odmówić wielu z nich zasadności. Okazuje się, że mariaż państwa z religią, a co za tym idzie - absolutyzm państwowy, czy pomysł etyki oderwanej od chrześcijaństwa, to pomysły, które zrodziły się w obrębie intelektualnego tygla protestantyzmu. Książka rzuca nowe spojrzenie na odmienność społeczeństw języka niemieckiego, a także zarzewie pomysłów, które w przetworzone są tak silnie promowane w UE. Nie wspominając już o podglebiu "woli mocy" u nazistów.
Spojrzenie na historię protestantyzmu w świetle wpływu jaki miał na życie społeczne obszarów nim ogarniętych. Autor skupia się na luteranizmie i kalwinizmie, odrobinę wspierając się jedynie anglikanizmem i historią protestantów holenderskich. Jakkolwiek spostrzeżenia mogą wydawać się stronnicze, to nie można odmówić wielu z nich zasadności. Okazuje się, że mariaż państwa z...
więcej Pokaż mimo toPlus za zgrabną charakterystykę historii religii protestanckiej. Koneczny jednak nie potrafi wyjść w swoich dziełach poza swoje przekonania. Katolicyzm stawia ponad wszystko i opis innej religii czy też cywilizacji przybiera formę krytyki. W podsumowaniu potwierdza to jednoznacznie. Dziewięć następstw protestantyzmu i oczywiście dziewięć negatywnych. Cała broszura nie zawiera choćby zdania gdzie autor dostrzega jakiś pozytyw protestantyzmu.
Plus za zgrabną charakterystykę historii religii protestanckiej. Koneczny jednak nie potrafi wyjść w swoich dziełach poza swoje przekonania. Katolicyzm stawia ponad wszystko i opis innej religii czy też cywilizacji przybiera formę krytyki. W podsumowaniu potwierdza to jednoznacznie. Dziewięć następstw protestantyzmu i oczywiście dziewięć negatywnych. Cała broszura nie...
więcej Pokaż mimo toFeliks Koneczny w swej książce opisuje role i rozwój protestantyzmu na przestrzeni lat w Europie. Zawarte w książę spostrzeżenia przybliżają ogólny obraz protestantyzmu Marcina Lutra oraz jego wkładu w zmianie dogmatu myśli katolickiej. Konieczny przedstawia tezę, w myśl której protestantyzm prowadzi do absolutyzmu i mechanizacji życia społecznego nad, którym władzę w coraz to szerszym aspekcie nad życiem jednostki zaczyna sprawować państwo i jej nadmierny przyrost administracyjny. Etyka w życiu społecznym zaczyna się kurczyć, a państwo zaczyna być od niej zwolnione stąd też przyrost materii nad duchem.
Pozycja ciekawa jak większość prac Feliksa Konecznego, do których warto jest zaglądać, a także rozpowszechniać myśl tego wybitnego polskiego naukowca.
Feliks Koneczny w swej książce opisuje role i rozwój protestantyzmu na przestrzeni lat w Europie. Zawarte w książę spostrzeżenia przybliżają ogólny obraz protestantyzmu Marcina Lutra oraz jego wkładu w zmianie dogmatu myśli katolickiej. Konieczny przedstawia tezę, w myśl której protestantyzm prowadzi do absolutyzmu i mechanizacji życia społecznego nad, którym władzę w coraz...
więcej Pokaż mimo to