Protestantyzm w życiu zbiorowym

- Kategoria:
- filozofia, etyka
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo "MILLA"
- Data wydania:
- 1998-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 1998-01-01
- Liczba stron:
- 43
- Czas czytania
- 43 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 8388160222
- Tagi:
- Filozofia filozofia polityki historiozofia historia filozofia religii cywilizacja etyka etyka protestancka
Krótka historia protestantyzmu i jego następstwa w krytycznym ujęciu Feliksa Konecznego. Pierwsze wydanie pracy ukazało się w 1938 roku. Obecne wydanie jest poprawioną wersją wydania z 1998 roku.
TEOLOGIA A POLITYKA; DOGAMTYKA A ETYKA
II. O NARZĘDZIA DO PRAC KOŚCIOŁA
III. REFORMA CZY REWOLUCJA..
IV. SCHOLASTYKA A HUMANIZM.
V. ANORMALNOŚĆ. EGOCENTRYZM.
VI. REJUDAIZACJA.
VII. SPORY O ISTOTĘ EUCHARYSTII.
VIII. HEGEMONIA RELIGIJNA MONARCHÓW.
IX. SIEDEMNAŚCIE KONFESJI.
X. DOGMATYKI KOMPROMISOWE.
XI. W ANGLII I NIDERLANDACH.
XII. DO SYNKRETYZMU.
XIII. BRAK TOLERANCJI MECHANIZACJI.
XIV. „UNIA” DLA HOHENZOLLERNÓW.
XV. HERRNHUT.
XVI. Z RELIGII GAŁĄŹ ADMINISTARCJI PAŃSTWOWEJ.
XVII. DOGMATYKA DZIEŁEM RZĄDÓW, BIZANTYNIZM.
XVIII. GENEZA NEOPOGANIZM.
XIX. DZIEWIĘĆ NASTĘPSTW PROTESTANTYZMU.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
OPINIE i DYSKUSJE
Spojrzenie na historię protestantyzmu w świetle wpływu jaki miał na życie społeczne obszarów nim ogarniętych. Autor skupia się na luteranizmie i kalwinizmie, odrobinę wspierając się jedynie anglikanizmem i historią protestantów holenderskich. Jakkolwiek spostrzeżenia mogą wydawać się stronnicze, to nie można odmówić wielu z nich zasadności. Okazuje się, że mariaż państwa z religią, a co za tym idzie - absolutyzm państwowy, czy pomysł etyki oderwanej od chrześcijaństwa, to pomysły, które zrodziły się w obrębie intelektualnego tygla protestantyzmu. Książka rzuca nowe spojrzenie na odmienność społeczeństw języka niemieckiego, a także zarzewie pomysłów, które w przetworzone są tak silnie promowane w UE. Nie wspominając już o podglebiu "woli mocy" u nazistów.
Spojrzenie na historię protestantyzmu w świetle wpływu jaki miał na życie społeczne obszarów nim ogarniętych. Autor skupia się na luteranizmie i kalwinizmie, odrobinę wspierając się jedynie anglikanizmem i historią protestantów holenderskich. Jakkolwiek spostrzeżenia mogą wydawać się stronnicze, to nie można odmówić wielu z nich zasadności. Okazuje się, że mariaż państwa z...
więcej Pokaż mimo toPlus za zgrabną charakterystykę historii religii protestanckiej. Koneczny jednak nie potrafi wyjść w swoich dziełach poza swoje przekonania. Katolicyzm stawia ponad wszystko i opis innej religii czy też cywilizacji przybiera formę krytyki. W podsumowaniu potwierdza to jednoznacznie. Dziewięć następstw protestantyzmu i oczywiście dziewięć negatywnych. Cała broszura nie zawiera choćby zdania gdzie autor dostrzega jakiś pozytyw protestantyzmu.
Plus za zgrabną charakterystykę historii religii protestanckiej. Koneczny jednak nie potrafi wyjść w swoich dziełach poza swoje przekonania. Katolicyzm stawia ponad wszystko i opis innej religii czy też cywilizacji przybiera formę krytyki. W podsumowaniu potwierdza to jednoznacznie. Dziewięć następstw protestantyzmu i oczywiście dziewięć negatywnych. Cała broszura nie...
więcej Pokaż mimo toFeliks Koneczny w swej książce opisuje role i rozwój protestantyzmu na przestrzeni lat w Europie. Zawarte w książę spostrzeżenia przybliżają ogólny obraz protestantyzmu Marcina Lutra oraz jego wkładu w zmianie dogmatu myśli katolickiej. Konieczny przedstawia tezę, w myśl której protestantyzm prowadzi do absolutyzmu i mechanizacji życia społecznego nad, którym władzę w coraz to szerszym aspekcie nad życiem jednostki zaczyna sprawować państwo i jej nadmierny przyrost administracyjny. Etyka w życiu społecznym zaczyna się kurczyć, a państwo zaczyna być od niej zwolnione stąd też przyrost materii nad duchem.
Pozycja ciekawa jak większość prac Feliksa Konecznego, do których warto jest zaglądać, a także rozpowszechniać myśl tego wybitnego polskiego naukowca.
Feliks Koneczny w swej książce opisuje role i rozwój protestantyzmu na przestrzeni lat w Europie. Zawarte w książę spostrzeżenia przybliżają ogólny obraz protestantyzmu Marcina Lutra oraz jego wkładu w zmianie dogmatu myśli katolickiej. Konieczny przedstawia tezę, w myśl której protestantyzm prowadzi do absolutyzmu i mechanizacji życia społecznego nad, którym władzę w coraz...
więcej Pokaż mimo to