Lalka

8372200017

kopalnia kontekstów na maturę
typ co chciał a nie mógł a jak już mógł próbował magika*

legenda dla boomerów:
*magik - jest i nie ma (samobójstwo)

kopalnia kontekstów na maturę
typ co chciał a nie mógł a jak już mógł próbował magika*

legenda dla boomerów:
*magik - jest i nie ma (samobójstwo)

Dla mnie "Lalka" opowiada o czymś innym niż wskazuje szkolna interpretacja. Kiedy czytałam powieść jako lekturę w liceum, urzekła mnie - uchwycona przez Prusa - atmosfera pozornej niewinności, pozornej stateczności, pozornej sprawczosci, pozornej praworządności i odwagi. W świecie przedstawionym obowiązywał pewien schemat. Niemal każdy każdemu narzucał posłannictwo dziejowe, każdy każdego wtrącał w ofiarniczy szablon, każdy każdemu tworzył teatr. Podczas ponownej lektury odkryłam opowieść o rozdźwięku między zasadami i wzorcami a codziennością. Prus ukazał mechanizmy czynienia dobra w złych celach, w wyrachowanych celach, w sublimacyjnych celach (bonapartyzm Rzeckiego należy raczej do działań zastępczych, bohater chroni się przed niespełnieniem). Ponadczasowy jest problem osamotnienia, wyobcowania, bezwiednej gry międzyludzkiej. Zastanawiam się na ile bohaterowie działali i myśleli samodzielnie a na ile ulegali wpływom? Czego potrzebowali naprawdę a co wmawiali w siebie pod naciskiem obyczajów, tradycji i konwenansu? Moim zdaniem odczuwali podświadomy przymus czynienia zła I lęk przed karą za dobro. Poza tym - poszukiwali prawdziwych wartości w fałszywych znakach.
Jednocześnie Prus, choć demaskował kulturowe mity, to pozostawił bohaterom prawo do wzajemnego szacunku, życzliwości i współpracy. Chociaż przedstawił sytuację w której większość ludzi domyśla się prawdy ale wybiera samoulude - przedstawiciele warszawskiego społeczeństwa wstydzą się zdrowego rozsądku czy to przed tłumem czy to przed bliskimi czy to paradoksalnie przed własnym sumieniem. "Lalka" nie jest jednak ponurą opowieścią o straconych złudzeniach i polityce kłamstwa. Narrator umieszcza w fabule mnostwo humoru, dekonstruuje obiegowe schematy, a przy tym przekazuje realną pogłębioną wiedzę o naszym najlepszym ze światów. Wokulski jako główny bohater wzbudza szacunek ale niekiedy irytuje tak jak razilby mnie żywy człowiek z mojego otoczenia. Jestem w stanie zrozumieć opisywane rozterki: poczucie odmienności, sprzeczne wymogi przeciwstawnych środowisk, działanie między Scylla a Charybda także w znaczeniu moralnym. Być może Wokulski jest postacią tragiczną po starogrecku, być może wybiera między równorzędnymi wartościami, być może, cokolwiek uczyni, dla jednej ze stron pozostanie jakby zdrajcą przeciwnikiem czy kozlem ofiarnym. Lecz bohater nowożytny ma przewagę nad swymi poprzednikami mianowicie nie musi być tytułową lalką, ma prawo do własnej osobowości, własnych przekonan. To mogłoby złagodzić wymowę powieści - wprawdzie człowiek nie ma wpływu na wszystko co go spotyka ale ma wpływ na własną postawę. Pozytywista to ktoś kto przestrzega zasad panujących w społeczeństwie, ale zarazem to społeczeństwo na swój sposób kształtuje, współtworzy. Tak żeby było dobrze harmonijnie radośnie.

Za dużo Wokulskiego

Za dużo Wokulskiego

Przeczytałam drugi raz po ponad 20 latach i nadal twierdzę, że to powieść mojego życia

Książka dobra i warto po nią sięgnąć, ale nie jako lekturę szkolną. Trzeba do niej dojrzeć żeby mieć przyjemność z czytania. Młodzież w wieku szkolnym nie dość, że nie jest jeszcze gotowa na nią mentalnie to jeszcze jest obrzydzana przez konieczność analizy na lekcjach. Warto przeczytać w nieco starszym wieku.

Szczerze mówiąc za czasów dzieciaka każda lektura odstręczała od czytania. Już w wieku zaawansowanym i powtórnym sięgnięciu po klasykę człowiek zdaje sobie sprawę, że to nie książka była zła, tylko system, który nie pozwala czerpać przyjemności z czytania. Tym razem zamiast skupiać się na każdym detalu, rozważania każdego słowa do interpretacji, po prostu przeczytałem Lalkę i wiecie co - spodobała mi się! Mimo iż znałem już historię i ścieżki, którymi los wiódł bohaterów, sprawiło mi przyjemność towarzyszenie im przez całe ich życie.
Czasem warto wrócić do klasyki i dać jej drugą szansę :)

Cudowna książka i lektura!

Cudowna książka i lektura!

Wracam z sentymentem.

Wracam z sentymentem.

Znakomita ksiazka polecam

Znakomita ksiazka polecam

Może i lektrura, ale zdecydowanie jedna z lepszych.

Może i lektrura, ale zdecydowanie jedna z lepszych.

• Lektury
  • Klasyka