1204. IV wyprawa krzyżowa i tajemnica Konstantynopola

7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia

Tadeusz Pawłowski | 2014-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

"IV wyprawa krzyżowa..." to książka znakomita i warta przeczytania. Utrzymana w duchu najlepszych prac S. Runcimana czy J. Riley-Smitha, stanowi pogłębiony obraz ruchu krucjatowego w latach 1198-1204, czyli tak zwanej czwartej krucjaty. Mowa o ruchu krucjatowym ma sens o tyle, że w książce pokazano jak wielkim przedsięwzięciem ekonomicznym i społecznym był cały ruch. W tym przypadku właśnie problemy gospodarczo-finansowe w znacznym stopniu przyczyniły się do finału i zmiany sensu ruchu krucjatowego. Autor pokazuje, że krucjata była w ówczesnych warunkach ogromnym przedsięwzięciem gospodarczym i logistycznym - moim zdaniem jest to tutaj scharakteryzowane lepiej, niż w przeglądowej pozycji "Historia Krucjat" (1995) pod redakcją J. Riley-Smitha.

Książka składa się z dwóch części - pierwsza jest zapisem wydarzeń historycznych, druga zaś pogłębioną i wielostronną (np. obejmuje perspektywę zachodnią i wschodnią) analizą zdarzeń, zamiarów i celów. W części tej autor wnikliwie rozprawia...

KarVastor | 2013-09-06
KRKstyle | 2013-08-15