Rajmund III i upadek Jerozolimy (1140-1187)

Okładka książki Rajmund III i upadek Jerozolimy (1140-1187) M.W. Baldwin
Okładka książki Rajmund III i upadek Jerozolimy (1140-1187)
M.W. Baldwin Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Napoleon V
2014-01-01
2014-01-01
wojskowość powszechna krucjaty

Jest to kolejna książką opisująca wydarzenia drugiej połowy XII wieku w Ziemi Świętej podczas krańcowego okresu panowania tam Łacinników. Biografia Rajmuna III, hrabiego Trypolisu jest świetną biografią, napisaną z wielką rzetelnością a także zmysłem historycznym.

Rajmund III postrzegany był przez sobie współczesnych i późniejszych badaczy jako zdrajca, który walczył o władzę w Królestwie Jerozolimskim, układał się z Saladynem a na koniec jawnie miał przyczynić się do klęski w bitwie na Rogach Hittinu. Baldwin skutecznie rozprawia się z tymi zarzutami, nie broniąc jednak do końca hrabiego Trypolisu. Ujawnia, że był człowiekiem swojej epoki, wielkim strategiem jednak nie wystarczająco wielkim by w obliczu końca panowania Łacinników na Bliskim Wschodzie sprzymierzyć wszystkich chrześcijan wokół swej osoby i wygrać bitwę z 1187 roku. Książka Baldwina ujawnia też, jak pod koniec XII wieku chrześcijanie w Ziemi Świętej zmienili się w stosunku do swoich poprzedników sprzed 100 laty, nie mając już tej ikry krzyżowej a raczej zamieniając się w panów i gospodarzy swoich ziem.
Książkę

Dobrze opracowane biografia a właściwie fragment bo przedstawiający koniec życia Rajmunda III i jego wpływ na upadek królestwa Jerozolimskiego. Napisana w sposób w miarę przystępny i okazuje nam historię Lewantu w latach poprzedzających upadek Jerozolimy. Autor stara się przedstawić historię człowieka (Rajmunda) który stara się utrzymać władzę (był regentem małoletniego króla) i o tym jak zawiść i małostkowość doprowadziły do upadku Jerozolimy. Rajmund tak jak każdy człowiek podejmował dobre i złe decyzje, jednak złe wpłynęły na to, że zyskał wrogów których podszepty szczególnie przed bitwą pod Rogami Hittinu doprowadziły do tego, że król Gwidon nie posłuchał rad Rajmunda (na terenie którego miało dojść do bitwy),całkowicie je zignorował, w skutek czego wojska królewskie poniosły sromotną klęskę (strata relikwii Krzyża Świętego i późniejsza utrata Jerozolimy, wybicie większości wojska, czy choćby ścięcie wszystkich pojmanych rycerzy z zakonów rycerskich). A wszystko to przez małostkowość ludzi którzy stawiali ponad dobro kraju własne animozje. Książka dobra i polecam ją dla osób które interesują się tym okresem.

• Średniowiecze
  • Biografie
  • Epoka napoleońska
  • historia
  • Biografie
  • Ex libris

Dodaj cytat z książki Rajmund III i upadek Jerozolimy (1140-1187)