Częsty przechodzień

6 (2 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Passageiro frequente
poezja
kinga

Częsty przechodzień (2013) to szósta książka poetycka Daniela Jonasa. Znakomicie przyjęty przez krytykę tom, uznany za jeden z najmocniejszych głosów poetyckich ostatnich lat, potwierdza wyjątkową pozycję Jonasa na portugalskiej scenie literackiej. Poeta legitymuje się formalną maestrią i erudycją, twórczo czerpiąc z rozmaitych motywów i konwencji, zarówno zachodniej, jak i wschodniej kultury, a przy tym wciąż zachowuje osobny, z gruntu prywatny i nowatorski styl. Częsty przechodzień, niedający się zaszufladkować w żadnej konkretnej epoce ani tradycji literackiej, ostentacyjnie stoi na poboczu wszelkich mód i manifestuje niezbywalne prawo do swobodnej artystycznej wypowiedzi i egzystencjalnej refleksji jednostki, która walczy o zachowanie autonomii i własnego głosu w labiryncie tradycji i nowoczesności.

źródło opisu: wydawca

źródło okładki: własne

nangnak | 2019-10-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Poezja
Przeczytana: 16 października 2019

Czemu kolejny Portugalczyk, którego czytam, jest tak nostalgicznie zmarnowany, jakby z natury był jakimś Węgrem? :cccc

tomasz | 2016-04-09
Przeczytana: 16 marca 2016

kinga | 2016-01-26
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 08 stycznia 2016

Rozpoczyna się Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności

Festiwal to trzy dni (17 – 19 marca) spotkań z europejską poezją na najwyższym poziomie. W jego ramach odbędą się debaty z udziałem literackich autorytetów, krytyczne rozmowy o przekładzie poezji oraz gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska. Kto z nominowanych zdobędzie statuetkę i 100 tysięcy złotych? Przekonamy się 19 marca.