Modlitwa i hymn w poezji rzymskiej

Cykl: Filologia Klasyczna (tom 12)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe UAM
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Elevander

Niniejsza monografia jest owocem kilkuletnich żmudnych badań i analiz, które podjęliśmy wspólnie w nadziei, że będąca ich rezultatem książka wypełni olbrzymią lukę w literaturze naukowej i poszerzy znajomość poezji łacińskiej w aspekcie jej powiązania z grecką poezją za pośrednictwem jednego tylko wprawdzie, ale bardzo znaczącego motywu. Studia nad motywem hymniczno-prekacyjnym w poezji łacińskiej rozpoczęliśmy w 1975 r., publikując dwa artykuły w "Symbolae Philologorum Posnaniensium" II. Nieprzypadkowo rozpoczęliśmy w tych artykułach badania hymnopodobnych utworów czy fragmentów w poezji augustowskiej, bo po pierwsze jest to epoka nader obfitująca w dowody najbardziej typowej i czystej w formie recepcji tego motywu w poezji łacińskiej, a po wtóre zorientowaliśmy się dość szybko, że nawet poezja tej epoki nie została w tym zakresie w sposób wyczerpujący zbadana i opracowana.

źródło opisu: Fragment książki (s. 5)

źródło okładki: własne

Elevander | 2016-03-07
Przeczytana: 07 marca 2016

J. Danielewicz i M. Swoboda podjęli się w tej książce analizy występowania motywów hymnicznych i modlitewnych w poszczególnych gatunkach literackich poezji starożytnego Rzymu. Wychodząc więc od zagadnienia modlitwy w literaturze greckiej, Autorzy przedstawiają obecność form prekacyjnych w liryce, elegii, epice, dramacie, wreszcie pozostałych gatunkach. Temat ten nie cieszył się wcześniej większym zainteresowaniem badaczy i dobrze, że został przez dwóch poznańskich filologów podjęty. Przeprowadzona w tej pracy analiza pozwala lepiej zrozumieć przemiany w wykorzystaniu motywów hymnu i modlitwy na gruncie rzymskim, związki z tradycją grecką i innowacyjność, jaką wykazywali się niektórzy poeci, zwłaszcza Horacy.

Tomasz Babnis