Bajki Baczewskiego

Wydawnictwo: FA-art
Bajki
bajki
Cebula

Najnowsza książka poety i prozaika Marka Krystiana Emanuela Baczewskiego. 192 strony intelektualnej jazdy bez trzymanki. Kupcie tę książkę swoim lub cudzym dzieciom jeśli chcecie za parę lat zyskać ich szacunek... Pisarstwo Baczewskiego jest pełne paradoksów. Zdaje się bezceremonialne, dosadne, ale jednocześnie — w tych samych utworach — zdradza imponującą erudycję autora. Baczewski jest, czy...

Pisarstwo Baczewskiego jest pełne paradoksów. Zdaje się bezceremonialne, dosadne, ale jednocześnie — w tych samych utworach — zdradza imponującą erudycję autora. Baczewski jest, czy też chce być, dziedzicem klasycznych i nowoczesnych arcypoetów, a przy tym występuje jako dziecko swych czasów, w których doszło do spektakularnej dewaluacji humanistycznej i artystowskiej tradycji.
Baczewski zmaga się w swojej książce z dziedzictwem racjonalnej, spekulatywnej, dialektycznej filozofii, zestawia ją z narracyjną logiką bajki, wykoślawia i doprowadza do absurdu, ujawnia jej (filozofii) konwencjonalność, ale też…poetycki walor. Bo też porażki filozofii (jej ograniczenia albo jej szaleństwa) okazują się wygraną literatury.

Krzysztof Uniłowski

Autor „Bajek Baczewskiego” udatnie łączy poetycką wrażliwość na słowo z prozatorską swadą. Interesują go przede wszystkim kwestie filozoficzne, takie chociażby jak natura bytu czy sens wiary. Brzmi to nieco nazbyt poważnie jak na bajkę? Dzięki niepowtarzalnemu stylowi prozy Baczewskiego — niekoniecznie. Mnoży on poetyckie metafory, ale jednocześnie potrafi tak „zakręcić frazą”, doprawiając ją ironią i dowcipem, że trudno się od tej prozy oderwać.

Robert Ostaszewski
Spis treści

Bajka o królewnie, której nie było
Czerwony kapturek
Kopciuszek
Lustro które mówi
Bajka o biednym rybaku i złotej rybce
Bajka o małym królu
Bajka o zagubionym zajączku
Ostatnia przygoda wesołego Robin Hooda
Bajka o królestwie niebieskim
Bajka o błędnym smoku i bezbłędnym rycerzu
Obcy
Bajka o przebudzonej królewnie
Bajka o wielkich podobieństwach i drobnych różnicach
Bajka o zamienionym żołnierzu
Krótka bajka o miłości
Bajka o pięknej królowej i źródle wody żywej

źródło opisu: https://www.fa-art.pl/o-nas/item/216-bajki-baczewskiego

źródło okładki: https://www.fa-art.pl/o-nas/item/216-bajki-baczewskiego

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!