Warszawa. Ballada o odradzającej się stolicy

Okładka książki Warszawa. Ballada o odradzającej się stolicy Robert Maciej
Okładka książki Warszawa. Ballada o odradzającej się stolicy
Robert Maciej Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk albumy
albumy
Wydawnictwo Olesiejuk
2015-11-04
2015-11-04
Warszawa fotografia lata 40.

Okładka książki Nowe Książki nr 3 / 2019 Jan Gondowicz, Inga Iwasiów, Bogusława Latawiec, Robert Maciej, Redakcja miesięcznika Nowe Książki, Adriana Szymańska
Nowe Książki n... Jan Gondowicz, Inga...
Okładka książki Znak nr 763 Anna Arno, Wojciech Bonowicz, Leszek Bugajski, Olga Drenda, Julia Fiedorczuk, Jacek Filek, Dorota Groyecka, Józefa Hennelowa, Tove Jansson, Dominika Kozłowska, Angelika Kuźniak, Robert Maciej, Anna Marchewka, Mateusz Marczewski, Anna Mateja, Marta Mizuro, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Barbara Toruńczyk, Marcin Wilk
Znak nr 763 Anna Arno, Wojciech...

Kolejna perła po "Balladzie o Okaleczonym Mieście". Czy wiecie jak wyglądało życie w stolicy po Powstaniu Warszawskim i niemieckiej okupacji? Wtedy gdy ludzie powrócili do gruzów szukać tego co ocalało? Jak myślicie co czuły matki szukając trupów swoich dzieci? A ci, którzy szukali swoich zaginionych bliskich? Jak pośród gruzów odradzała się stolica i jak bardzo nie umarł duch tych, który powrócili? Bardzo pasjonująca lektura, okraszona pokolorowanymi fotografiami.

O mieście, które poniosło śmierć i zmartwychwstało. Uczestniczymy w odradzaniu się Warszawy w latach 1945-1947, w życiu codziennym ludzi, którzy wrócili i sukcesywnie wracali życie przede wszystkim sobie, a co za tym idzie, swojej stolicy. Jak tchnąć życie na nowo w ogromne cmentarzysko?Jak poradzić sobie z brakiem wody, prądu, kanalizacją zahamowaną gruzem, wielką ilością niepogrzebanych zwłok, które staną się idealną wylęgarnią bakterii, ryzykiem epidemii? Uzupełnieniem są świetne pokolorowane fotografie. Pięknie wydana i bardzo potrzebna książka.

Wydawnictwo Olesiejuk wydało przepiękną książkę” Warszawa . Ballada o odradzającej się stolicy.” Ukazuje Warszawę w latach 1945-47 w formacie A4. Jest to- śmiało można powiedzieć- prześliczny album. W twardej oprawie, z przepięknymi zdjęciami i opisami odbudowy Warszawy po wojnie. Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza – pod nazwą „śmierć”, począwszy od 1 września ’39 roku, gdzie stolica była niszczona, bombardowana i wysadzana, tak aby znikła z powierzchni ziemi. I druga część – pod tytułem „Zmartwychwstanie”, począwszy od stycznia ’41 roku, gdzie ludzie zabierali się za uporządkowywanie ulic, odgruzowywanie i usuwanie min, gdzie okupant je podkładał, aby resztę ruin wysadzić. W tej drugiej części, zdjęcia stolicy są kolorowe, podczas gdy w pierwszej – szare, smutne i czarnobiałe. Warszawa borykała się z niewiarygodnymi problemami: brak mieszkań, trupy w każdym zagłębieniu, brak żywności, szczury, ogromny smutek, gruźlica, wadliwa komunikacja albo jej brak, przestępczość – to tylko początek tej wyliczanki. Ale tej ciemnej stronie można też przeciwstawić przede wszystkim : hart ducha, wolę i chęć aby zamieszkać w tym umarłym mieście. Jak grzyby po deszczu powstawały sklepy, kawiarnie i małe teatrzyki. W rok po zakończeniu wojny pojawiali się niemieccy jeńcy, aby porządkować i odbudowywać stolicę. Z każdym miesiącem Warszawa wracała do życia: pojawiali się czyścibuty, kwiaciarki i uliczni fotografowie. Na ulicach nowe szyldy sklepów i ogłoszeń. Problem jedynie był z bieżącą wodą i kanalizacją, ale i z tym Warszawiacy sobie poradzili, wciąż jednak grzebiąc zwłoki ludzi świeckich i żołnierzy, szukając wśród trupów swoich znajomych.
W 1947 roku Warszawa mimo ruin i wielu jeszcze niedostatków, stawała się atrakcyjnym do zamieszkania miejscem. Wciąż wprowadzali się nowi lokatorzy, a pokoje do wynajęcia stawały się coraz droższe.
Chcę tutaj jeszcze nadmienić, że książka wydana jest w papierze kredowym, szyta- co jeszcze bardziej zachęca czytelnika do przeczytania i oglądnięcia fotografii. Opowiadania zawarte w książce są zaczerpnięte głównie z dzienników: Życie Warszawy, i Gazety Ludowej.
Drogi Czytelniku, polecam Ci ten piękny album do obejrzenia i poczytania, oraz na zbliżający się Nowy Rok – jako prezent dla bliskich i znajomych.
Moja ocena: 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl