Głodny mnich czyli sekrety refektarza

Wydawnictwo: Baobab
kulinaria, historia
popularnonaukowa
Maynard

Na początku wyjaśnijmy, czym ta książka jest i czym nie jest. Jest na pewno opowieścią o jedzeniu i piciu, czyli tej stronie naszego życia, bez której, niezależnie jakbyśmy się starali, nie możemy się obejść. Powiedzenie "czy jemy aby żyć, czy żyjemy aby jeść", mimo sardonicznego, sokratesowego tonu, jest powiedzeniem w obu wersjach prawdziwym. W tej książce staramy się opisać naszą "żarłoczną" rzeczywistość w cieniu klasztornej ciszy; ten tajemniczy świat nieustająco się bowiem zmieniał i zaskakiwał, łącząc przyziemne opisy z metafizycznymi uniesieniami i wjeżdżając na klasztorny stół z iście "diabelskim" jadłospisem.Natomiast "Głodny mnich" nie pretenduje do miana historycznego dzieła, nie stanowi żadnego kompendium; jest raczej luźną opowieścią o setkach lat doświadczeń refektarza. Czasami dotyczącą ascetycznego do przesady, a czasami skłonnego do rozpusty mniszego żołądka. To dywagacje (uzupełnione przepisami) o kulinarnym wkładzie klasztornych braci w poszerzanie naszego menu. Ci wielcy degustatorzy zaczynali od modlitwy chwalącej boże dary i często kończyli na rozkosznej satysfakcji z ich spożywania; niezależnie czy mówili "amen", rozumiejąc to jako starotestamentowe "niech tak będzie", czy jako nowotestamentowy symbol Jezusa, to zawsze strawa pojawiająca się na ich stołach miała przynosić ulgę zarówno tę w wymiarze duchowym, jak i tę zaspokajającą cielesne potrzeby.

Basia | 2013-03-31

Pięknie wydana książka , pełna obrazów , przepisów kulinarnych oraz historii o klasztorach i ich mieszkańcach.Słowem to bardzo "smakowita" lektura , znakomita do czytania i oglądania , gdy za oknem szaro i zimno.
Polecam !!!!

Maynard | 2012-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2012

Kompendium wiedzy z zakresu kulinariów monastycznych od starożytności do czasów współczesnych. Bogato ilustrowana, pięknie wydana, uzupełniona o niezbędne informacje z zakresu początków i rozwoju zakonów w Polsce i na świecie, prezentująca ciekawe sylwetki najważniejszych świętych, założycieli i patronów zakonów, opatów i przeciętnych cenobitów. Bogata w anegdoty, fragmenty tekstów źródłowych i prawie 100 stron przepisów. Spotkanie książek Nigelli Lawson z "Imieniem róży" :-) Minusy to: chaotyczność narracji i zbytnie nafaszerowanie książki fragmentami innych książek. Reszta w porządku i jedyna w swoim, niepowtarzalnym, rodzaju.

Adannyel | 2017-05-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kulinaria