Zagadnienia ograniczeń racjonalnego modelu działań ludzkich. Próba ujęcia działania nawykowo-racjonalnego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Psychologia
LubimyCzytać

Dr Mieszko Ciesielski - ukończył studia magisterskie w Instytucie Filozofii UAM pisząc pracę magisterską zatytułowaną Problem podziałów klasowych we współczesnym kapitalizmie. Próba interpretacji teoretycznej pod kierunkiem Prof. Leszka Nowaka. Tam też podjął studia doktoranckie, zakończone dysertacją pod tytułem Zagadnienie ograniczeń racjonalnego modelu działań ludzkich. Próba ujęcia działania nawykowo-racjonalnego – promotorem pracy był Prof. Krzysztof Brzechczyn. Obecnie jest pracownikiem Zakładu Teorii Badań Interdyscyplinarnych Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie.Jego zainteresowania badawcze związane są z dziedziną filozoficznego namysłu. W szczególności zajmuje się filozofią społeczną, filozofią historii, teorią działania, etyką, metodologią nauk humanistycznych. Na jego myślenie filozoficzne największy wpływ wywarły (i nadal wywierają) wielkie dzieła filozofii zachodu: Medytacje o pierwszej filozofii (Kartezjusz), Monadologia (Leibniz), Badania dotyczące rozumu ludzkiego (Hume), Krytyka czystego rozumu (Kant), Idee czystej fenomenologii i fenomenologicznej filozofii (Husserl), Tractatus logico-philosophicus, Dociekania filozoficzne (Wittgenstein), Bycie i czas (Heidegger); i z rodzimego gruntu: U podstaw teorii socjalizmu, Wstęp do idealizacyjnej teorii nauki, Byt i myśl (Nowak).Mieszko Ciesielski jest autorem artykułów opublikowanych w pracach zbiorowych (Świadomościowy wymiar rewolucji. Przypadek pętli i kontrpętli ideowej w Wielkiej Rewolucji Francuskiej, w: K. Brzechczyn, M. Nowak (red.), O rewolucji: obrazy radykalnej zmiany społecznej, 2007) i pismach takich jak „Zeszyty Filozoficzne” (Witolda Gombrowicza wizja człowieka a jednostka epoki ponowoczesnej, 2006), czy „Preteksty” (Niewolnictwo z rozsądku? Próba krytyki „nie-Ewangelicznego” modelu człowieka, 2005).

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie 2012

źródło okładki: Wydawnictwo Poznańskie 2012

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!