Tożsamość, nowoczesność, stereotypy

Wydawnictwo: Nomos
LubimyCzytać

Wyznaczające obszar dociekań poznawczych pojęcia „tożsamości”, „stereotypów”, „nowoczesności” różnią status ontologiczny i zakresy semantyczne. Najszersza znaczeniowo jest „nowoczesność” (używana przez autorów zamieszczonych tekstów również w formułach późnej, zradykalizowanej nowoczesności czy ponowoczesności), która stanowi, mniej lub bardziej wyraźnie zaznaczony, kontekst społeczno-kulturowy większości rozważań. Nowoczesność w omawianym ujęciu jest więc pojmowana zarówno jako zjawisko o charakterze przestrzenno-czasowym, posiadającym określone właściwości, ale także jako pewna rama konceptualna, przez pryzmat której dokonuje się opisu i analizy problemów społecznych. Z oczywistych względów refleksja obecna w tomie dotyczy głównie dynamiki przeobrażeń tożsamościowych obserwowanych aktualnie w życiu społecznym, choć wątek ten nie wyczerpuje spektrum zjawisk identyfikowanych ze współczesnością.(fragment Wstępu, s.8)Na publikację składają się, oprócz wstępu, dwadzieścia trzy artykuły uporządkowane w trzech częściach książki, przy czym dodatkowo część pierwsza składa się z trzech, a część druga z dwóch rozdziałów. Wyróżnione części odnoszą się do trzech elementów składowych tytułu: tożsamość, nowoczesność, stereotypy. Poszczególne teksty stanowią prezentację analiz dokonywanych w ramach tradycji intelektualnej różnych specjalności i subdyscyplin socjologicznych oraz innych nauk społecznych (filozofii, historii, kulturoznawstwa, psychologii, filologii). Znajdziemy wśród nich artykuły o charakterze teoretycznym, inne oparte są na badaniach empirycznych, dokonywanych w różnych tradycjach badawczych. Ideą spajającą wszystkie teksty są trzy hasła, będące jednocześnie tytułem książki: tożsamość, nowoczesność, stereotypy.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!