W godni czas. Twórcy ludowi o Bożym Narodzeniu

Wydawnictwo: Muzeum Śląskie
sztuka
LubimyCzytać

Katalog towarzyszący wystawie "W godni czas. Twórcy ludowi o Bożym Narodzeniu.", prezentowanej w Muzeum Śląskim w dniach 20 grudnia 2012 - 15 lutego 2013 roku.Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, głęboko zanurzony w tradycji polskiego świętowania. Towarzyszy nam od dzieciństwa, w sposób wyjątkowy kolorując świat dziecięcych marzeń, przez lata dojrzałości, aż po czas zmagań z dorosłością, gdy wciąż pozostajemy pod jego urokiem. Nasz sposób postrzegania i przeżywania tego szczególnego święta zmienia się wraz z nami i wraz z otaczającą nas rzeczywistością. Współczesny świat, w wysokim stopniu skomercjalizowany, w sposób absolutnie globalny ujednolicający swoją przestrzeń, przykrył wiele elementów bożonarodzeniowej tradycji. Wraz z twórcami wystawy i autorami katalogu, zapraszamy Państwa do okrycia na nowo jej głębi i bogactwa. Prezentowana wystawa to swego rodzaju podróż, w czasie której ponownie odżyją dawne zwyczaje.Pośród eksponatów, które można zobaczyć, na szczególną uwagę zasługują motywy dekoracyjne, znane zarówno w innych regionach, jak i te typowe dla rejonu Górnego Śląska: szopki domowe, ozdoby z opłatków, wycinanki, maski i inne elementy wyposażenia kolędników, obrazy malowane na szkle czy figurki i kukiełki. Wszystkie wykonane z niezwykłą starannością, barwne i wprowadzające niezastąpiony element piękna w czasie wspólnego świętowania w ten "godni czas".

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!