Gdy każdy dzień był walką

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
8320534216
historia
piotrex

Wspomnienia Marii Michalczyk, kierowniczki wywiadu Armii Krajowej w placówce Daleszyce, prowadzącej także tajne nauczanie na szczeblu szkoły średniej oraz nasłuch radiowy dla zrzutów. Oparte na autentycznych przeżyciach i obserwacjach autorki, na notatkach pamiętnikarskich (m.in. miejscowego lekarza) oraz na podstawie lokalnych dokumentów. Część pierwsza książki, zatytułowana "Gdy każdy dzień był walką", ukazuje atmosferę lat okupacji w Daleszycach i początek ruchu oporu, który przerodził się następnie w aktywną pracę wywiadowczą. Część druga - "Wolność nie przyszła szybko" - dotyczy głównie operacji bojowych mających miejsce w 1943 i 1944 roku w Daleszycach.

Wizzi | 2017-10-03
Przeczytana: 03 października 2017

Gdy każdy dzień był walką... To zarazem tytuł tej książki, jak i idealne jej streszczenie w jednym zdaniu. Autorka opisuje na jej kartach historię wsi Daleszyce, oraz innych sąsiadujących z nią. Opisuje, jak każdego dnia ona i inni mieszkańcy walczyli z Niemcami. Opisuje pracę konspiracyjną, która na pierwszy rzut oka wydaje się niepotrzebną biurokracją, nic nie wnoszącą do walki z okupantem. W naszym kraju wydano wiele tego typu pozycji. Czym więc ta wyróżnia się wśród innych? Pewnie niczym szczególnym, jest po prostu historią prawdziwych ludzi, którzy swój patriotyzm i przywiązanie do Ojczyzny, zarówno tej w ogólnym rozumieniu, jak i tej małej okazywali narażając swoje życie, bezpieczeństwo. Chwała im za to.

Paula | 2014-02-08
Jjolka | 2011-08-08