Międzynarodowe Trybunały Karne oraz instrumenty sprawiedliwości tranzytywnej

Wydawnictwo: Difin
LubimyCzytać

Zagadnienie przywrócenia sprawiedliwości w społeczeństwie wychodzącym z okresu gwałtownego konfliktu zyskuje na coraz większym zainteresowaniu prawników, osób zajmujących się stosunkami międzynarodowymi, a także dziennikarzy, którzy próbują w przystępny sposób przedstawić je szerszej publiczności. Publikacja niniejsza jest aktualnym i kompleksowym źródłem informacji dla każdego z tych potencjalnych czytelników: zarówno praktyka potrzebującego wiedzy o realnym funkcjonowaniu danej instytucji prawnej w świetle konkretnych orzeczeń sądowych, teoretyka poszukującego „spojrzenia z lotu ptaka”, jak i studenta lub dziennikarza zainteresowanego zwięzłym i jasnym wprowadzeniem do systemu instytucji międzynarodowego prawa karnego. Autorzy opisali praktyczne aspekty funkcjonowania organów sprawiedliwości międzynarodowej w sposób przystępny i zrozumiały dla szerokiego grona odbiorców. Zależało im na tym, aby opuścić idealny świat abstrakcyjnych pojęć prawniczych i wykroczyć poza analizę obowiązujących przepisów. Pokazują nie prawo w książkach, ale prawo w działaniu. W tym celu poddali analizie wszystkie obecnie funkcjonujące międzynarodowe trybunały karne, a dla zobrazowania szerszego kontekstu ich działalności przyjrzeli się innym podobnym instytucjom, takim jak komisje prawdy i pojednania. Przedstawili nie tylko przepisy na podstawie których organy te funkcjonują, ale także historię konfliktów które doprowadziły do ich powstania (niejednokrotnie wpływała ona na sposób ujęcia określonych instytucji prawnych) a następnie opisali ich praktyczną działalność, nie stroniąc od własnej, gdy było to konieczne krytycznej, oceny.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!