Miłość i śmierć. Opowieści z Japonii

Seria: Odkrywanie Japonii
Wydawnictwo: Diamond Books

Mocne akcenty, pełne przemocy i graficznego okrucieństwa, w niedostrzegalny, prawie naturalny sposób łączą się wierszem albo wizją spadającego kwiatu wiśni. To jak herbata podawana przez mistrza 'chado' - cierpka i gorzka, lecz zagryzana słodkim ciastkiem. Dwie przeciwności, które składają się na wyjątkową całość. Ktoś mógłby nawet dodać: to smak życia...

(fragment posłowia, Witold Nowakowski)

Przede wszystkim książka jest fragmentem, większej całości zawartej w tomie "Z fali na falę" Trzeba też mieć świadomość, że była pisana na początku XX wieku, dlatego jej styl odbierzemy dziś jako lekko poetycki, a zawarte w niej informacje dotyczące spojrzenia na Japonię będą dotyczyć minionej bezpowrotnie krainy, do tego pojmowanej przez światopogląd Polaka, człowieka zupełnie innej kultury, czasem zupełnie nie rozumiejącego tego co doświadcza. Chociaż sięgając do stworzonych przez niego opowieści odnajduję się ten klimat azjatyckości, co potwierdza atencję Sieroszewskiego względem odległej Krainy, w której zostawił część swojego serca.

Na początku spotykamy się z formą reportażową, gidze autor kreśli swoje wrażenia z pobytu tam, jak i przytacza różne fakty historyczne z dziejów Japonii akurat pasujących do poruszanych przez niego kwestii.

Później następują opowieści, które autor stworzył w oparciu o oryginalne historie naznaczając je własnym stylem, czasem zmieniając jakieś...

polskajaponka | 2015-07-28
Przeczytana: 02 listopada 2013

Bardzo dobra książka publicystyczno-podróżnicza. Sieroszewski przedstawia Japonię oczami Polaka i naukowca, pokazuje, że odmienność również może być piękna, a przede wszystkim pouczająca. Sieroszewski opisuje Japonię w pięknym stylu,zaś smaku książce dodaje dodatkowo piękna młodopolska polszczyzna.

Łukasz | 2014-10-19
Przeczytana: 19 października 2014

Książka, która zainteresuje wszystkich miłośników kultury dalekiego wschodu. Napisana językiem sprzed stu lat, co dodaje jej jeszcze oryginalności.

Joanna Niedziałek | 2016-10-08
Przeczytana: 12 maja 2016