Zimowa kwatera

Japonia
kashka

Medellin | 2015-11-22
Przeczytana: 21 listopada 2015

Książka ta przedstawia kryzys więzi międzyludzkich, zarówno w małżeństwie, przyjaźni jak i w społeczeństwie. Każdy z bohaterów postępuje w sposób egoistyczny, raniący innych i nieważne czy jest to mąż hulaka i tyran, żona-męczennica rygorystycznie przestrzegająca zasad religijnych czy lokatorzy uwikłani w relacje, które ich przerastają.

Pomimo dość pesymistycznej treści polecam.

Maniek | 2015-08-21
Na półkach: Japonia, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Japońska powieść o biedocie z początku XX wieku. Pełno tu taniej sake, śmierdzących papierosów, walki między chrześcijaństwem a chrześcijaństwem (jak przeczytasz, to zrozumiesz). Abe zaprasza nas do japońskich spelun. Kto lubi Murakamiego, temu na pewno się spodoba.

czytankianki | 2013-02-22
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 08 stycznia 2013

Wbrew temu, co może sugerować okładka, powieść Abe Timoji nie opowiada o gejszach szeleszczących jedwabiami i skrywających liczko za wachlarzem. Żadnego parzenia herbatki, żadnej nastrojowej gry na samisenie, nic z tych rzeczy. „Zimowa kwatera” (1936) nie ma w sobie nic romantycznego, nie ma w niej również nic z oniryzmu, tak charakterystycznego dla literatury japońskiej – to proza na wskroś realistyczna.
Najciekawszy w powieści Timoji jest wątek chrześcijański (konkretnie katolicki), wokół którego, mniej lub bardziej pośrednio, zbudowana jest fabuła. Oto bowiem narrator podnajmuje pokój u rodziny Kirishima, zubożałej wskutek nałogów pana domu. Jego małżonka, wierna przykazaniom religii, znosi upokorzenia i trudy życia z pokorą, wierząc, że jej starania i modlitwy ocalą rodzinę. Główny bohater staje się świadkiem wydarzeń, z jednej strony niechętnym ze względu na przykre sceny, z drugiej strony zaintrygowany postawą gospodyni.
Przy tym wszystkim autor nieustannie pokazuje, jak...

Esotherya | 2016-06-26
Przeczytana: 28 czerwca 2016